Česko vyhostí tři pracovníky ruské ambasády. Přidalo se ke spojencům

Kauza novičok

Česko vyhostí tři pracovníky ruské ambasády. Přidalo se ke spojencůmAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Sdílet:

Světové mocnosti reagují na útok nervovým plynem v Británii, které západní zpravodajské služby připisují Rusku. Američané kvůli aféře Skripal vyhostí 60 diplomatů, zatímco Polsko, Německo a Francie čtyři. Český premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil na tiskové konferenci, že z České republiky vyhostí tři pracovníky ruské ambasády.

Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) uvedl, že se v pondělí setkal s ruským velvyslancem Alexanderem Zmejevským a o vypovězení ho informoval. Tři členové ruského diplomatického personálu musí opustit Česko do 1. dubna. „Nemůžeme vzhledem k diplomatickým zvyklostem specifikovat zařazení oněch tří diplomatů,“ uvedl Stropnický. ČR však podle něj jednala s rozmyslem, nikoliv nahodile.

Mezitím za prezidentem Milošem Zemanem přijeli do lánského zámku kvůli vyhoštění zaměstnanců ruské ambasády z Česka ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka a ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO).

Zatím není jasné, o jaké konkrétní lidi či pozice jde. O diplomaty ani velvyslance ale podle Babiše nejde. „Už to označení diplomat je špatně. Jsou to ve skutečnosti lidi, kterým se říká nedeklarovaní zpravodajci,“ uvedl. Dodal, že v Česku je jich z Ruska údajně nejvíc z celé Evropy. „A pokud si někdo myslí, že jim jde o dobro naší země, tak se šeredně plete. Navíc nás ruská strana skandálně obvinila z toho, že ten jed novičok se měl vyrábět u nás. Je to sprostá lež,“ uvedl.

V minulých dnech byl Babiš kvůli tomuto kroku v kontaktu s prezidentem Milošem Zemanem, který podle něj projevil zájem o některé informace. Stropnický dodal, že Česko krok podniklo v koordinaci s dalšími zeměmi Evropské unie. Německo, Francie a Polsko vypověděly čtyři ruské diplomaty, USA 60. Přidávají se i další země.

S vyhoštění souhlasí ODS či ČSSD, komunistům vadí

„Vyhoštění tří pracovníků ruské ambasády je správným krokem a má naši podporu. Je to nezbytná reakce, které vyjadřuje naše zapojení do euroatlantického společenství, a je to i odpověď na nepodložená obvinění ze strany Ruska,“ uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

„S postupem vlády souhlasím, ruské výroky o ČR, jako o zemi původu chemické látky, kterou byl spáchán útok na agenta Skripala, pokládám za naprosto nepřijatelné. Vyhoštění tří ruských diplomatů je i výrazem solidarity vůči Velké Británii,“ řekl ČTK předseda ČSSD Jan Hamáček.

Místopředsedovi KSČM Josefovi Skálovi chybějí k obdobných krokům věrohodné důkazy. „Takové kroky, jimž chybí věrohodné zdůvodnění, by mi vadily proti kterékoli zemi. V daném případě navíc stupňují napětí ve vztahu s jadernou velmocí. A to v českém ani evropském zájmu rozhodně není,“ řekl. Připomněl, že z Londýna před lety přišlo i tvrzení, že tehdejší irácký vůdce Saddám Husajn disponuje zbraněmi hromadného ničení. „Komise lorda (Johna) Chilcota pak shledala, že to byla lež a zatáhla do agrese v rozporu s mezinárodním právem i spojence. Tím obezřetnější to chce být dnes,“ řekl.

Vyhošťuje i USA a další evropské země

Americký prezident Donald Trump v reakci na případ otravy ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii nařídil vyhoštění šedesáti ruských diplomatů a uzavření ruského konzulátu v Seattlu. Mezi vyhoštěnými je podle agentury Reuters 12 diplomatů z ruské mise při OSN v New Yorku.

Konzulát v Seattlu na severozápadním pobřeží USA byl uzavřen vzhledem k tomu, že se v blízkosti nachází americká námořní základna, uvádí Reuters. Šedesát vyhoštěných Rusů podle amerických činitelů působí v USA jako špioni s diplomatickým krytím. Opustit USA mají do sedmi dnů.

Na aféru zareagovalo i Německo. „Vypověděli jsme dnes čtyři ruské diplomaty. Protože Rusko stále nepřispívá k objasnění útoku v Salisbury,“ uvedlo v pondělí na twitteru německé ministerstvo zahraničí, kterému šéfuje Heiriko Mass. Podle něj není rozhodnutí lehkomyslné. Deník Süddeutsche Zeitung krátce před oficiálním oznámením německé diplomacie uvedl, že by se vyhoštění mělo týkat diplomatů podílejících se na zpravodajských operacích.

Obdobně je na tom Francie, ta rovněž vyhostí čtyři ruské diplomaty. Podle francouzského diplomatického zdroje citovaného agenturou Reuters musejí vyhoštění pracovníci opustit Francii do týdne. V případě Polska musí čtveřice ruských diplomatů opustit zemi do 3. dubna. Ukrajina oznámila, že vypoví ze země třináct ruských diplomatů. Estonsko vyhostí ruského vojenského přidělence.

Litva kromě vyhoštění tři ruských diplomatů hodlá zakázat vstup do země 44 dalším Rusům, oznámil Vilnius. „Vypovězením osob zapletených do jednání neslučitelného s diplomatickým posláním vyjadřujeme solidaritu se Spojeným královstvím a zároveň přispíváme k zásahu proti síti ruských špionů v Evropě,“ uvedlo litevské ministerstvo zahraničí.

Lotyšsko podle ruského velvyslance v Rize Jevgenije Lukjanova vypoví jednoho ruského diplomata a zároveň vyhostí jednoho pracovníka kanceláře ruské letecké společnosti Aeroflot. Diplomat má Lotyšsko opustit do sedmi dnů.

Vyhostit ruské diplomaty se v návaznosti na útok nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury rozhodlo zatím 14 členských zemí EU. Donald Tusk nevyloučil, že v nadcházejících dnech a týdnech budou následovat další společná evropská opatření, včetně možných nových vyhoštění ruských diplomatů.

Čtěte také: Brity v kauze Skripal se snažili ovlivnit ruští trollové, tvrdí analytici

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články