Ekonomika zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta. Jde o nejnižší hodnotu v regionu

Ekonomika zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta. Jde o nejnižší hodnotu v regionuNOVÉ
Ekonomika

Růst HDP

Echo24

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta ze 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí. Mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 0,5 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Analytici čekali meziroční zlepšení vyšší, a to o 2,5 až 2,6 procenta. Vyšší meziroční růst HDP zaznamenává Polsko, Maďarsko i Slovensko. 

Podle statistiků se dynamika růstu české ekonomiky v meziročním srovnání snížila kvůli vysoké srovnávací základně. Pro pozitivní vývoj ekonomiky měla však dál klíčový význam domácí poptávka. 

V Polsku HDP podle prvních odhadů meziročně stoupl o 5,1 procent, uvádí agentura Reuters. V Maďarsku ekonomika roste meziročně o 4,6 procent. Lépe se HDP daří i na Slovensku, kde meziročně HDP vzrostl o 4,1 procent. Stejný meziroční růst HDP jako Česko má i Německo, země Visegrádu přitom obvykle mívají vyšší HDP, protože vycházejí z nižší základny.  

Růst českého HDP opět táhly zejména spotřební výdaje domácností a investiční výdaje podniků. Kladně se na ekonomice podepsal také zahraniční obchod, nejvýraznější vliv na tvorbu HDP měly však zpracovatelský průmysl, obchod a stavebnictví.

Také situace na pracovním trhu se opět zlepšila. Zaměstnanost v druhém kvartále byla o 1,9 procenta vyšší než ve stejném loňském období loni a proti prvním třem měsícům roku stoupla o 0,6 procenta.

HDP představuje celkovou peněžní hodnotu všech výrobků a služeb vytvořených na určitém území za dané období. Rychlý odhad HDP pouze nastiňuje, jakým tempem ekonomika pravděpodobně rostla. Spolehlivějším ukazatelem vývoje tuzemského hospodářství bude až pozdější zpřesněný odhad.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ekonomika roste, ale Babišova vláda navyšuje dluhy. Nesmysl, říká Skopeček z ODS

Související články