Jak je na tom Zeman se zdravím? Rakovinu nemá, vyvrátilo konzilium

závěry lékařského konzilia

Jak je na tom Zeman se zdravím? Rakovinu nemá, vyvrátilo konziliumVIDEOSTREAM
V úterý se sejde lékařské konzilium prezidenta republiky. Foto:

FOTO: Jan Zatorský

1
Domov
Sdílet:

Jak je na tom se zdravím prezident Miloš Zeman? Přinášíme vám video z briefingu prezidentova lékařského konzilia. Onkolog Luboš Petruželka na něm vyvrátil spekulace, že by prezident byl onkologicky nemocný. Vycházel přitom z výsledků vyšetření, která mu byla předložena.

,,Pan prezident je v dobrém duševním, psychickém i fyzickém stavu,“ shrnul prezidentův stav na úvod Martin Holcát, náměstek pro léčebně preventivní péči motolské nemocnice a šéf prezidentova konzilia. „Trpí jen jen postižením dolních končetin,“ komentoval Holcát Zemanovu neuropatii. Závěrem pak dodal, že „pan prezident je schopen vykonávat funkci z lékařského hlediska i nadále“.

O prezidentově zdraví pak dále promluvil Zemanův osobní lékař Miloslav Kalaš, který pečuje hlavně o léčbu prezidentovy cukrovky. ,,Po celé období docházelo ke kompenzaci zdravotního stavu z hlediska cukrovky, několikrát jsme měnili léčbu, nyní je stav ohledně cukrovky plně kompenzován,“ prohlásil.

Onkolog Luboš Petruželka, který není členem konzilia, byl pozván, aby rozvířil panující pochybnosti, zda prezident netrpí rakovinou. ,,Na základě kompletního prostudování dokumentace ke dni provedených vyšetření můžu konstatovat, že jsem nenalezl žádné známky ve smyslu onkologického onemocnění,“ uvedl Petruželka.

Zemanovo zdraví budí zájem 

Lékařské konzilium se setkalo po delší době, kdy prezident Zeman využíval pouze návštěv jednotlivých odborníků. Podle slov mluvčího Jiřího Ovčáčka nebyly častější schůzky konzilia třeba.

Zdravotní stav Miloše Zemana budí zájem dlouhodobě. Znovu se mu dostalo pozornosti především ve vztahu k oznámení Zemanovy opětovné kandidatury na Pražský hrad. V loňském roce prezident Zeman výrazně zhubl a mnohokrát působil unaveně, zřejmé to bylo především při jeho cestě do Číny a Vietnamu. Hrad ovšem přičítal únavu náročnému programu. Sám Zeman se již v září 2016 svěřil, že se mu zlepšily hodnoty cukrovky, zatímco problémy s polyfunkční neuropatií trvají nadále.

V listopadu pak hovořil o tom, že mu cukrovka „odešla“. Jeho lékař Miloslav Kalaš vysvětlil, že ke snížení hodnot glykemie přispělo dodržování diety a prezidentovo výrazné zhubnutí. Za velké riziko ovšem Kalaš označil to, že Zeman „hodně kouří“.

Loni v listopadu se také na veřejnosti objevily spekulace o tom, že prezident trpí rakovinou, napsal to na sociální síti brněnský politik Svatopluk Bartík. Hrad to rázně odmítl a argumentoval mimo jiné tím, že Zeman v září 2017 podstoupil preventivní prohlídku na počítačovém tomografu, která neodhalila žádný problém, o kterém by se nevědělo. Bartík sice své tvrzení brzy stáhl, Zeman nicméně oznámil, že na něm bude požadovat omluvu a pět milionů korun.

Zemanův soupeř v prezidentské kampani Mirek Topolánek využil vyjádření konzilia k vyzvání prezidenta ke společnému tenisovému utkání. „Dnes jsme se od konsília dozvěděli, že Miloš Zeman je zcela zdráv. Tak když ne debata, tak alespoň jeden set, Miloši,“ napsal Topolánek na Twitteru.

Čtěte dále: Volební kampaň stála Zemana podle jeho webu 17 milionů korun

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet: