Selhání demokratických stran? 20 poslanců nepřišlo hlasovat o Ondráčkovi

Selhání demokratických stran? 20 poslanců nepřišlo hlasovat o OndráčkoviNOVÉ
Domov

Mlátička šéfem komise pro GIBS

Echo24

O dva hlasy se šéfem sněmovní komise pro kontrolu GIBS stal komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, který za socialismu zasahoval proti demonstrantům. V druhém kole tajné volby mu dalo hlas 79 poslanců, přičemž ke zvolení stačilo 78. Lidé na sociálních sítích svolávají na pondělí od 19 hodin demonstraci na Národní třídu v Praze. Opozice v souvislosti s výsledkem volby hovoří o facce demokracii. Pohled na páteční účast poslanců ve sněmovně však ukazuje, že strany nebyly schopny před důležitým hlasováním zaktivizovat své poslance.

Čtěte také: Absence mě mrzí, ale Ondráčka by do komise stejně dotlačili, říká poslanec TOP 09

Absence poslanců u Ondráčka? Nešlo o lenost, nebylo to selhání, tvrdí strany

Z řad ČSSD, která ovšem vyjednává s ANO o účasti v příští vládě, chybělo v pátek ve sněmovně hned 8 z 15 poslanců. Mezi nimi například i nový šéf strany Jan Hamáček, dále třeba Milan Chovanec, Kateřina Valachová, Jan Chvojka nebo Lubomír Zaorálek.

Hlasování o šéfovi komise pro kontrolu GIBS bylo tajné, printscreen ukazuje stav účasti, když se začalo hlasovat o tomto bodu, nikoli samotné hlasování.

Foto:

Printscreen účasti na pátečním hlasování ve sněmovně, které předcházelo tajné volbě šéfa sněmovního výboru pro kontrolu GIBS

Zhruba jen poloviční zastoupení měla v den hlasování ve sněmovně i TOP 09. Ze sedmi poslanců se nedostavili tři: František Vácha, Vlastimil Válek a Karel Schwarzenberg.

Foto:

Printscreen účasti na pátečním hlasování ve sněmovně, které předcházelo tajné volbě šéfa sněmovního výboru pro kontrolu GIBS

Svoji nepřítomnost v pátek omluvilo i šest poslanců za Piráty (ale Tomáš Vymazal nakonec hlasovat přišel). Dva lidé chyběli do plného stavu poslanců ODS (podle poradce předsedy ODS Františka Cerhy byl jeden na služební cestě a jeden nemocen), po jednom absentovali lidovci a Starostové. Celkem z tohoto bloku stran nepřišlo do sněmovny 20 poslanců.

Absence byly však i na druhé straně – v nepsané hlasovací koalici ANO, KSČ a SPD, která se prosazuje od sněmovních voleb. Chybělo 12 poslanců ANO (mezi nimi i Andrej Babiš), tři poslanci SPD a čtyři komunisti, dohromady tedy 19.

Foto:

Printscreen účasti na pátečním hlasování ve sněmovně, které předcházelo tajné volbě šéfa sněmovního výboru pro kontrolu GIBS

Čtěte také: A zase Ondráček. V čele komise pro GIBS bude komunistický poslanec – mlátička

Zvolení Ondráčka do čela komise hodnotí opoziční poslanci jako skandální a smutné. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že je to další důkaz spolupráce hnutí ANO a KSČM. Podle předsedy Starostů Petra Gazdíka je Odráčkovo zvolení fackou české demokracii.

Zklamán byl i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), byť podle opozice právě zástupci ANO měli na zvolení zásadní podíl. „Mě to moc mrzí, že uspěl, a připadá mi to jako facka všem těm, kteří tehdy stáli na druhé straně a které pan Ondráček svým obuškem umravňoval,“ řekl po volbě Pelikán médiím.

Hlasování svých spolustraníků kritizuje ostravský primátor a člen hnutí ANO Tomáš Macura. „Stydím se za hlasování těch mých kolegů z hnutí ANO, ‚díky‘ kterým dnes došlo ke skandálnímu zvolení Zdeňka Ondráčka šéfem komise pro kontrolu GIBS,“ uvedl Macura na twitteru. Dodal, že účelový politický pragmatismus nemůže být nadřazen ideálům, na kterých ANO vzniklo.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury bylo zvolení Ondráčka demokratickým rozhodnutím Sněmovny. Výběr Ondráčka podle Okamury nebyl šťastnou volbou. „Na druhou stranu jsem rád, že už se ta agónie nějakým způsobem ukončila,“ dodal.

V lednu 1989 Ondráček jako příslušník pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti zasahoval proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne. V listopadu 1989 byl připraven jako posila při zásahu na Národní třídě v Praze, který odstartoval pád komunistického režimu v tehdejším Československu. O své roli 17. listopadu 1989 promluvil v rozhovoru pro Mladý svět v prosinci 1989.

Čtěte také: Nesměl projít nikdo. Starej, mladej, těhotná, vzpomíná mlátička Ondráček

Svého působení u komunistické policie Ondráček nelituje. „V profesním životě bych žádné věci neměnil. Já se domnívám že jsem nikdy neporušil zákony této země,“ uvedl dnes Ondráček. Zdůraznil, že byl v roce 1990 prověřován, že se stal policejním vyšetřovatelem a že byl příslušníkem protikorupční policie s prověrkou Národního bezpečnostního úřadu.

Ondráček kandidoval do čela komise pro kontrolu GIBS opakovaně. V prosinci ani v lednu ho ale Sněmovna nezvolila. Tehdy byl jediným uchazečem o předsednické křeslo v komisi.

Inspekce bezpečnostních sborů nyní budí pozornost v souvislosti s informací, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vyzval v únoru dvakrát jejího ředitele Michala Murína, aby se vzdal funkce. Babiš uvedl, že v něho nemá důvěru a pochybuje o jeho morální a profesionální integritě. Pochyby má také o hospodaření inspekce. Murín rezignovat nehodlá. Babiš kvůli záležitosti svolal na čtvrtek Bezpečnostní radu státu. Sejde se také sněmovní bezpečnostní výbor.

Související články