Rozmístíme na Krymu bombardéry, tvrdilo Rusko. Pak svou informaci popřelo

Zmatená komunikace

Rozmístíme na Krymu bombardéry, tvrdilo Rusko. Pak svou informaci popřeloNOVÉ
Ruský strategický bombardér Tu-22M3 Foto:

FOTO: Wikimedia Commons / Dmitriy Pichugin

1
Svět

Echo24

Zprávy ohledně rozmístění ruských strategických bombardérů Tu-22M3 a raketových komplexů Iskander-M na Krymském poloostrově v úterý podle agentury TASS popřel předseda branného výboru dolní komory ruského parlamentu Vladimir Šamanov. Informace o nových ruských zbraních na Krymu se objevila v pondělí v médiích, ale podle generálplukovníka Šamanova takový krok není v současné době nutný.

Agentura Interfax sice tvrdí, že Šamanov naopak bombardéry na Krymu potvrdil, avšak informace agentury RIA Novosti a televize RT v podstatě podporují zprávu zveřejněnou agenturou TASS.

Šéf branného výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Bondarev v pondělí agentuře RIA Novosti řekl, že Rusko se rozhodlo rozmístit na anektovaném Krymu letouny Tu-22M3, schopné nést jaderné rakety, v reakci na budování systému protiraketové obrany USA v Rumunsku. Dodal, že tyto stroje budou navíc brzy modernizovány, aby překonaly protiraketovou obranu kdekoli v Evropě.

Nicméně sama RIA Novosti ještě v pondělí večer sdělila, že podle Bondarevovy tiskové služby uvedená informace „byla rozšířena omylem“. Se stejným sdělením přišla i ruská televize RT spolu s konstatováním, že rozmístění bombardérů Тu-22М3 popřely branné a bezpečnostní výbory obou parlamentních komor.

„V současné době je na Krymu vytvořené dostatečné mezidruhové uskupení sil schopné odrazit jakékoli pokusy o napadení potencionálním nepřítelem,“ řekl v úterý agentuře TASS Šamanov. Připomněl přitom, že během posledních dvou let byly na Krymu rozmístěny čtyři divize protivzdušných raketových systémů S-400 Triumf a protiletadlové raketové a dělové systémy Pancir.

„Hovořit o rozmístění bombardérů Tu-22M3 a raketových komplexů Iskander-M není třeba, protože tam nyní prostě nejsou. A dříve zveřejněné informace neodpovídají skutečnosti,“ prohlásil podle TASS Šamanov.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kazašský prezident Nazarbajev oznámil rezignaci. Ve funkci byl téměř 30 let

Madurův generál uprchl do Kolumbie. Opozičníka Guaidóa uznal prozatimním prezidentem