Z práce rovnou do rakve? Samotné zvýšení důchodového věku celý systém nespasí
65 let?
Myšlenku ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na zvýšení důchodového věku by mohli podpořit zástupci opozice. Ochotni jednat o takové možnosti řešení systému penzí jsou například poslanci TOP 09 nebo Piráti. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) však takovou možnost považuje za nepřijatelnou, přestože prolomení hranice věku 65 doporučuje i analýza jejího ministerstva.
„S nadsázkou řečeno, bychom se takto mohli dočkat chvíle, kdy lidé budou z práce odcházet místo do důchodu do rakve. To, co by nás mělo zajímat, je především délka života ve zdraví. Tedy doba, po kterou žije člověk bez zdravotního omezení. A ta je nižší, než je strop pro odchod do důchodu, tedy 65 let. Z tohoto úhlu pohledu je pro nás tedy další zvyšování věku odchodu do důchodu nepřijatelné. Navíc samotné zvýšení důchodového věku udržitelnost důchodového systému nespasí,“ uvedla Maláčová pro Echo24.
Sama Schillerová, která debatu o zvýšení důchodového věku otevřela, přiznává, že hlavní slovo má mít především ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). „Já plně respektuji hlavní pozici MPSV při přípravě konkrétního řešení a naši experti z ministerstva financí jsou mu samozřejmě plně k dispozici. Naším společným cílem je vytvořit stabilní důchodový systém, na němž by byla shoda napříč politickým spektrem a který by se neměnil s každou nastupující vládou, jako se stalo u tzv. druhého pilíře,“ uvedla Schillerová již dříve pro Echo24.
Zároveň by však mohla hledat podporu pro svůj návrh v řadách opozice. O návrhu Schillerové jsou ochotni se bavit například poslanci TOP 09. Plánují však vlastní návrh důchodové reformy. „V současné době intenzivně pracujeme na vlastním návrhu změn systému, které chceme brzy představit. Nebudu zatím představovat detaily. Nicméně návrhy vládních představitelů rozhodně nelze nazvat reformou, a je vůbec otázkou, zda na nich mezi vládními stranami panuje shoda. Proto jsme se iniciativy chopili sami a spolu s renomovanými odborníky diskutujeme vlastní návrh,“ uvedla první místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová pro Echo24.
Návrh by teoreticky mohli podpořit i Piráti. Ti jsou však také přesvědčeni, že jde o komplexnější věc, která se nevyřeší jedním číslem. „Nemáme to vydiskutované, ale jediné, v čem jsme si jisti, je, že bychom chtěli podporovat pozvolné odcházení do důchodu, aby to nebylo ze dne na den. Chceme abychom jako společnost přišli na to, že se životní fáze prolínají. Stejně jako se u rodičů malých dětí se mluví o tom, že jsou potřeba částečné úvazky, tak se domníváme, že podobně by to mohlo být i u seniorů,“ uvedla pro Echo24 místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.
O možnosti zvýšení důchodového věku je ochotna diskutovat i ODS. „Vlada mlčí a navíc roky ani žádnou reformu nepřipravuje. Dnešní třicátníky a čtyřicátníky hodila přes palubu. ODS na podzim představí vlastní návrhy řešení důchodového systému ale již na jarní ideové konferenci jsme avizovali oblasti např. snížení stropu pro odvod soc. pojištění, asignace u daní a sociálních odvodů, vznik Státního fondu strategických rezerv, podpora vícečetných rodin, podpora bydlení pro mladé…, které momentálně rozpracováváme. Osobně se diskusi o případné korekci důchodového věku nebráním, neboť je to pro ústavní činitele povinnost daná zákonem,“ uvedl pro Echo24 Jan Bauer.
Naopak poslanci hnutí SPD s nápadem Schillerové nesouhlasí. „Zcela odmítáme návrhy na zvyšování věku odchodu do starobního důchodu. Naopak, uvažujeme spíše o snižování této hranice – např. u vybraných náročných profesí anebo u žen-matek, dle počtu vychovaných dětí. Pokud bychom měli v této oblasti přistoupit k nějakým dalším změnám, pak určitě razantně zvýhodněme dobrovolný pozdější odchod do starobního důchodu, tam kde to zdravotní stav a povaha vykonávané profese dovolí. A to tak, aby byl odklad pobírání důchodu bonifikován co nejtěsnějším přiblížením výše důchodu k poslední mzdě,“ uvedla pro Echo24 Lucie Šafránková.
STAN vládu vyzývá, aby především začala něco s důchodovým systémem dělat. „Tato vládní garnitura jede už druhé volební období a nemůže se už jen vymlouvat na předchůdce. Důchodová reforma by měla především najít způsob, jak systém při stárnutí populace stabilizovat – řeči sociálních demokratů, že „stát to utáhne“, opravdu nestačí. Řešení není mnoho – musí jít o mix věku odchodu do důchodu, připojištění. Hlavní pilíř – stávající průběžný systém – to sám o sobě do budoucna patrně neutáhne,“ řekl pro Echo24 předseda STAN Vít Rakušan.