V troskách vojenského iljušinu zahynulo nejméně 257 lidí, uvedla alžírská státní televize

Letecká katastrofa

V troskách vojenského iljušinu zahynulo nejméně 257 lidí, uvedla alžírská státní televizeAKTUALIZOVÁNO
Letoun Iljušin il-76 Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ Eduard Marmet – http://www.airliners.net/photo/Aeroflot/Ilyushin-Il-76/1372676/L/, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4632758

Svět

V severním Alžírsku se ve středu ráno zřítilo vojenské letadlo, podle ministerstva obrany zahynulo 257 lidí, včetně deseti členů posádky. Letoun havaroval ráno krátce po startu z vojenské základny Búfarík, která se nachází asi 35 kilometrů jižně od hlavního města Alžíru.

Stroj spadl do pole v neobydlené oblasti. Příčina neštěstí není známa. Z vraku se podle civilní ochrany podařilo zachránit několik zraněných, kteří utrpěli těžké popáleniny. Alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika vyhlásil kvůli neštěstí třídenní státní smutek.

Alžírský server alg24.net naznačil, že počet mrtvých nemusí být konečný. Napsal, že 257 mrtvých je „bohužel pouze předběžná bilance“. Většinu obětí podle oficiálního prohlášení armády tvoří vojáci a jejich rodinní příslušníci.

Letoun typu Iljušin Il-76 podle agentury Reuters mířil do Tindúfu na jihu země, kde se nachází mnoho uprchlických táborů, které vznikly v důsledku dlouholetého územního sporu o Západní Saharu. Mezi oběťmi neštěstí je podle alžírské vládní strany Fronta národního osvobození (FLN) 26 členů Fronty Polisario, která s pomocí Alžírska usiluje o nezávislost Západní Sahary. Tato bývalá španělská kolonie byla v roce 1975 připojena k Maroku. Podle zdroje blízkého Frontě Polisario je mezi mrtvými asi 30 uprchlíků a rovněž i čtyři uprchlické děti. Všichni se vraceli domů poté, co absolvovali lékařské ošetření v alžírské metropoli. Tindúf je domovem desítky tisíc uprchlíků ze Západní Sahary.

Na televizních záběrech byl podle Reuters vidět kouř stoupající z místa havárie poblíž silnice a ocas hořícího vraku mezi olivovníky. Na místě zasahovaly desítky hasičů, záchranářů a příslušníků bezpečnostních složek. Svědci popsali, že zahlédli, jak letadlu začalo při vzletu asi ve výšce 150 metrů hořet jedno křídlo. Následně se letoun začal řítit k zemi, minul dálnici a spadl do pole. „Viděli jsme spálená těla. Je to opravdová tragédie,“ citovaly místní televize jednoho ze svědků.

Iljušin Il-76 se začal vyrábět v 70. letech minulého století v tehdejším Sovětském svazu jako čtyřmotorový transportní letoun určený především pro potřeby armády. Existuje ve třech desítkách variant, mimo jiné nákladní s minimální nosností třicet tun, nemocniční či hasičské, a leteckými odborníky je považován za spolehlivý stroj.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: U Kundratic na Táborsku se zřítilo malé letadlo a vzplálo. Dva lidé zemřeli

Bangladéšské letadlo havarovalo při přistání. Zahynulo 38 lidí