Zbytečná námaha s pandemickým zákonem. Prodloužení covid pasů nařídí EU
OČKOVACÍ PASY
Argument, že je potřeba přijmout kritizovaný pandemický zákon kvůli možnosti cestovat, nyní padá. Postarala se o to Evropská komise. Připravila nařízení o prodloužení covid pasů, které bez ohledu na český pandemický zákon umožní cestování mezi členskými státy Evropské unie. Covid pasy dosud měly platit k poslednímu dni v červnu. Chystá se však další prodloužení o rok, přičemž občané se k návrhu mohou vyjadřovat do 8. dubna. Právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál dodává, že státům toto prodloužení nenařizuje žádné restrikce. Pokud by se však v budoucnu vyskytla omezení, tak covid pasy usnadní cestování.
Návrh Evropské komise se na svém začátku odvolává na právo občanů Evropské unie, aby se mohli pohybovat volně po členských státech. Stále se však ukazuje hrozba koronavirové nákazy, která již dva roky znemožňuje některým lidem normální život. Komise se také odkazuje na průzkum Eurobarometru ze září 2021, kdy 65 procent respondentů souhlasilo s tím, že digitální certifikáty EU covid jsou nejbezpečnějším prostředkem pro volný pohyb v Evropě během koronavirové pandemie.
„Téměř všechny členské státy rovněž používají digitální certifikát EU covid pro vnitrostátní účely, přičemž studie odhadují, že jeho používání vedlo ke zvýšení míry proočkovanosti, nižšímu počtu hospitalizací, menším hospodářským ztrátám a především k menšímu počtu úmrtí,“ uvádí komise.
I kvůli tomu chce komise další pokračování covid pasů, které však pro řadu lidí představují byrokratickou zátěž. A to zejména proto, že všechna nařízení dodržují, jsou plně očkováni a přesto musejí nadále prokazovat svou bezinfekčnost. Podle právníka Ondřeje Dostála se však ukazuje, že covid pasy nejsou tím, co by pohyb občanů po Evropské unii komplikoval.
„Pohyb usnadňují za předpokladu, že máme dané, že volný pohyb může být omezen. Pokud stát uplatní omezení volného pohybu skrz očkování nebo prodělání nemoci, tak covid pasy umožňují pohyb těm, kteří mají očkování nebo prodělali nemoc,“ řekl pro Echo24 Dostál.
Ten ale také dodává, že pokud nařízení projde, tak do českého právního systému půjde přímo. „Není to směrnice, která by se prováděla. Zde se ukazují, že jakékoliv řeči, že potřebujeme pandemický zákon kvůli covid pasům a cestování, byly nesmysl. Nařízení totiž platí, ať už máme přijat pandemický zákon, nebo ne,“ řekl dále Dostál.
Narážel tím na argumenty vládních stran, které se snažily protlačit současný pandemický zákon sněmovnou na sílu. Při mnohahodinových projednávání zákon hájil například šéf pirátských zákonodárců Jakub Michálek, podle kterého měl být pandemický zákon vázán na některé informační systémy a mohlo by být ohroženo vydávání koronavirových certifikátů potřebných pro cestování do zahraničí.
„Pokud nechceme, aby Česká republika byla skanzenem a naši občané by nemohli jezdit do zahraničí, aby v podstatě ostatní státy bránily, aby tam Češi jezdili, tak ten zákon potřebujeme. Je docela smutné, že pan Okamura a další z nás tady chtějí udělat takový skanzen, kdy bychom nemohli jezdit do zahraničí, na dovolenou nebo na lyže a budeme tady asi všichni jíst jenom červenou řepu,“ kritizoval tehdy Jakub Michálek postup SPD, která prováděla zdlouhavé obstrukce.
Dostál ale také upozorňuje, že nařízení nijak státům Evropské unie neurčuje, zda si mají zavádět nějaké restrikce. „Pouze říká, že pokud budou nějaká omezení, tak můžou ostatní občané Evropské unie využívat tento covid pas. Je možné, že žádný stát nevytvoří žádná omezení a v takovém případě to bude mrtvé a pouze to bude existovat. Pokud se státy k restrikcím rozhodnou, tak jim to výrazně usnadňuje jejich zavedení,“ dodal Dostál.