3 Země zaslíbená

Česko je pro zahraniční odborníky ráj. Boduje pracovními podmínkami či náklady na žití

, NOVÉ

Témata: , , ,

Česká republika figuruje na seznamu nejlepších míst pro působení zahraničních odborníků. Vyplývá to z průzkumu Expat Insider 2018, který zpracovával údaje více než 18 tisíc odborníků. Tuzemsko si oproti minulému roku o jednu příčku polepšilo, v žebříčku skončilo desáté. Prvenství obhájil Bahrajn, za nímž skončily Tchaj-wan a Ekvádor.

Pátý ročník průzkumu oslovil účastníky z celkem 187 zemí. Z odpovědí se sestavilo pořadí 68 států podle výhodnosti žití pro profesionály, kteří působí jinde než ve své domovině. Kritéria sestávala z několika klíčových bodů, a to z kvality života v dané zemi, jednoduchosti usazení se, nákladů na žití, pracovních podmínek, kvality rodinného života a správy osobních financí.

Česká republika je na základě sesbíraných údajů desátým nejpříjemnějším státem pro žití, co se týče zahraničních profesionálů. Její síla podle dat spočívá ve třetí příčce v kategorii pracovních podmínek pro cizince. Česko je taky v první pětici zemí s nejlepším prostředím pro rodinný život. Veliká spokojenost panuje také s dopravou a celých 86 procent dotázaných je spokojeno s nízkými náklady na žití.

Nejvíce odborníků v tuzemsku pochází ze Spojených Států, celkem 18 procent, následují Britové s 12 procenty a Němci s 5 procenty. Příčinou číslo jedna pro přestěhování se do České republiky pro ně bylo odstěhování za svým partnerem, dále proto, že si zde dotyčný našel práci a posléze z toho důvodu, že ho sem poslal zaměstnavatel. Jedním z negativ je skutečnost, že pouze 49 procent respondentů shledává Čechy přátelskými.

Na první příčce zůstal od minulého roku Bahrajn, kde si žijící odborníci ze zahraničí pochvalují především domluvu, třebaže nevládnou dostatečným jazykovými schopnostmi. Úroveň komunikace kladně hodnotilo 72 procent respondentů, vůbec nejvyšší podíl v dané kategorii. Zemi rovněž považují za velmi přátelskou (na druhém místě z 68) a snadnou na usazení (prvenství). „I když se v indexu rodinného života neumístil na stupni vítězů, Bahrajn je stále na sedmém místě z 50,“ píše se v odůvodnění. Rodiče si zde chválí kvalitu vzdělávání (3. místo).

Nejlepší a nejhorší státy podle Expat Insider:

1. Bahrajn
2. Tchaj-wan
3. Ekvádor
4. Mexiko
5. Singapur
.
.
.
10. Česká republika
.
.
.
64. Turecko
65. Brazílie
66. Indie
67. Saudská Arábie
68. Kuvajt

Čtěte také: Praha uspěla v hipsterském žebříčku. Bodovala vinylovými deskami a kavárnami

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.