EET dopadne i na hudební festivaly. Mluví o likvidaci či zdražování
výjimka se nekoná
Povinnost EET by v případě hudebních festivalů mohla vést ke zvyšování cen vstupenek, omezení programu či festivalových služeb a v krajním případě až k likvidaci festivalů. Obává se toho festivalová asociace FESTAS. Ta s ministerstvem financí o výjimce z EET jednala, resort ale oponuje, že relevantní důvody pro vyjmutí z povinnosti neexistují.
Asociace s ministerstvem o výjimkách z EET mluvila, resort financí asociaci dokonce zařadil mezi připomínková místa novely EET. Ta zavádí třetí a čtvrtou vlnu, kam spolu s hudebními festivaly spadají například kadeřnice, účetní nebo řemeslníci. Nyní novela míří do závěrečného čtení ve sněmovně.
„Jednání s ministerstvem financí ve věci výjimky z povinnosti evidovat po zavedení třetí a čtvrté vlny bylo podle našeho vnímání spíše formalitou. Ministerstvo nám sice vyšlo vstříc v tom, že nás zařadilo mezi připomínková místa novely zákona, v rámci připomínkového řízení se ovšem s našimi připomínkami nevypořádalo,“ uvedl pro deník Echo24 výkonný ředitel asociace Marek Vohralík.
Festivaly sdružené v asociaci, kam patří spolu s Rock for People nebo Vysmáté léto, zdůrazňují, že v jejich případě jsou náklady na EET nepřiměřeně vysoké v porovnání s obratem realizovaných tržeb. Asociace argumentuje mimo jiné tím, že festivaly se konají v místech, kde chybí infrastruktura nebo připojení k internetu. Počet prodejních míst se většinou pohybuje v desítkách až stovkách, čemuž odpovídá počet EET pokladen a kvalifikovaného personálu, které by bylo nutné nákladně zajistit, dodává asociace s tím, že to vše kvůli jednorázové akci, která se pořádá jednou ročně.
„V některých případech může být splnění požadavků zákona pro festivaly až likvidační. Pokud budou festivaly nuceny plnit EET, významně se tyto náklady v řádu vyšších stovek tisíc až milionů na festivalech promítnou. V některých případech zvyšováním cen vstupného, případně úspor na programu či službách,“ dodal Vohralík.
„Důvody pro výjimku nejsou“
Podle ministerstva financí nicméně důvody pro výjimku nejsou. Za důvody neuznává ani možnost vypadnutí wi-fi nebo nepříznivé počasí. Absenci funkční wi-fi podle resortu řeší už nyní stávající zákon. Možnost, že pokladny vyřadí počasí, řeší dle ministerstva tzv. liberace, obchodník ale musí „prokázat vynaložené úsilí k tomu, aby vzniklé situaci zabránil“.
Resort ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) kromě festivalů nekývne ani na výjimky dalších profesím. Mezi nimi prodejce vánočních kaprů, velikonočních pomlázek či burčáku. Deník Echo24 o tom informoval ZDE.