Rovnost podnikání při EET nebude. Na část profesí kontrolní nákupy nedosáhnou

3. a 4. vlna EET

Rovnost podnikání při EET nebude. Na část profesí kontrolní nákupy nedosáhnouNové
Domov

Karolína Vaverková

Pokud bude platit povinnost EET i pro třetí a čtvrtou vlnu, kam patří řemeslníci či kadeřnice, finanční správa nebude kontrolovat všechny profese stejně. Deníku Echo24 to sdělilo Generální finanční ředitelství. Berňák totiž opatrně připouští, že u řady činností lze provést kontrolní nákup jen s obtížemi. To v praxi znamená, že někteří podnikatelé či živnostníci vystaveni osobním kontrolám berňáku budou, jiní ne. Zastánci EET přitom opakovaně hovoří o narovnání podnikatelského prostředí díky elektronické evidenci.

Novela k EET, která zavádí povinnost elektronické evidence pro řemeslníky, kadeřnice či účetní, míří ve sněmovně do třetího čtení. Ještě nedávno finanční správa přiznávala, že se podobou kontrol EET v dalších profesích zatím nezabývá.

Nyní opatrně sděluje, že některé profese kontrolní nákupy berňáku minou. „I po náběhu 3. a 4. fáze evidence tržeb bude možné u vybraných činností provádět kontrolní nákupy, například v případě poskytování kadeřnických služeb nebo prodeje vlastních pekařských a cukrárenských výrobků. Samozřejmě existuje celá řada činností, u kterých bude z povahy věci provedení standardního kontrolního nákupu realizovatelné jen s obtížemi,“ uvedl pro Echo24 za Generální finanční ředitelství Petr Habáň.

„V takových případech se pro účely výkonu kontrolní činnosti na úseku evidence tržeb předpokládá využití dat zasílaných do systému EET. V rámci analýz těchto dat lze porovnávat tržby srovnatelných subjektů a ověřit tak správnost plnění daňových povinností a narovnat tak v konečném důsledku konkurenční prostředí,“ dodal Petr Habáň.

Týkat by se jiná forma kontroly mohla služeb vysoce specializované činnosti, jako je výroba zbraní a střeliva, zdravotnických služeb, odchytu divokých zvířat, sběru nebezpečného odpadu a dalších činností, kde je dle berňáku kontrolní nákup problematický, doplnila finanční správa.

‚Třetí a čtvrtou vlnu EET nelze kontrolovat‘

K EET kritická opozice už v průběhu projednávání novely k EET zdůrazňovala a vtipkovala, že kontroly dodržování EET u některých profesí budou obtížné. „Kdo bude mít to štěstí, že bude mít vymalovaný byt za peníze daňových poplatníků?“ vtipkoval už v prosinci v dolní komoře šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

„Třetí a čtvrtou fázi EET je v praxi prakticky nemožné kontrolovat. To je jeden z řady důvodů, proč ji Piráti odmítají,“ uvedl nyní pro Echo24 pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. „Jediný, kdo na třetí a čtvrté vlně EET vydělá, jsou velké firmy, které přijdou o konkurenci, a prodejci účetních EET systémů. Vyjádření finanční správy potvrzuje, že jsou si tohoto problému vědomi, bohužel EET kvůli PR Andreje Babiše tlačí dál,“ dodal Ferjenčík.

Podobně hovoří i ekonomický expert ODS a poslanec Jan Skopeček. „Vyjádření Finanční správy potvrzuje, co jsme říkali mnohokrát při projednávání EET v Poslanecké sněmovně. EET je zbytečná regulace, která nejvíce zatíží ty, co se chovali i doposud poctivě. Ti, kteří byli nepoctiví, se placení daní vyhnou i s EET, byť s vyššími náklady,“ okomentoval Jan Skopeček.

„Lepším řešením by bylo zjednodušení daní a jejich snížení tak, aby se nikomu vyhýbání placení daní nevyplatilo. Bylo zřejmé už při projednávání zákona, že EET se pro některé profese nehodí z technických, logistických důvodů a u některých profesí nebude mít smysl, protože nebude možná kontrola,“ dodal poslanec.

Dále čtěte: EET jako demonstrace moci. Poškozuje Babiš české zájmy v EU?

Dopadeni v kauze EET

Zakázka na systém EET nezákonně bez soutěže a zbytečné nákupy, hlásí NKÚ