Nechá si kontrolor zdarma vymalovat? Berňák netuší, jak má hlídat EET řemeslníků

Třetí a čtvrtá vlna EET

Nechá si kontrolor zdarma vymalovat? Berňák netuší, jak má hlídat EET řemeslníkůNOVÉ 1
Domov

Karolína Vaverková

Finanční správa neví a ani neřeší, jak budou vypadat kontroly dodržování EET ve třetí a čtvrté vlně. Novela zákona, která EET zavádí i pro malíře, právníky, kadeřnice či lékaře, je v Poslanecké sněmovně a není zatím jasné, kdy bude pro tyto profese EET povinné. Odpůrci EET už ale vtipkují, jak budou asi vypadat kontrola vydávání EET účtenek malíři či instaletéry. Nechají si úředníci fiktivně vymalovat? ptají se.

Finanční správa se nyní na kontroly nepřipravuje, řekla deníku Echo24 ředitelka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová. „Připravujeme se hlavně na to, abychom zvládli rozjezd těch dalších vln. Když se zákon schválí, lhůta je půl roku a pak je čas připravovat přesné postupy,“ uvedla Richterová.

Jak budou tedy vypadat kontroly dodržování zákona, pokud třetí a čtvrtá vlna EET projde legislativním procesem, berňák ani netuší. „Čekáme na vývoj ve sněmovně a na základě toho se tím začneme zabývat,“ dodala mluvčí finanční správy Klára Křehková.

‚Kdo bude mít vymalovaný byt za peníze daňových poplatníků?‘

Z kontrol vydávání účtenek a dodržování EET některými profesemi si už nyní utahuje opozice. „Zatímco u maloobchodu a restauračních zařízení je reálně možné kontrolovat dodržování zákona o EET, v případě třetí a čtvrté vlny to možné prakticky vůbec není,“ řekl na únorové schůzi sněmovny pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

„Když malíř pokojů vymalovává pokoj, daňová správa bude obtížně dělat fiktivní kontrolu. Nechá si fiktivně vymalovat pokoj, aby ověřila, jestli malíř vydává účtenku? To samé instalatér. Je celá řada svobodných povolání, kde probíhá transakce jeden na jednoho a kontrolní možnosti jsou ze strany státu naprosto minimální. A jediný, kdo na tom skutečně masivně vydělá, jsou prodejci EET účetních systémů,“ dodal Ferjenčík.

Kdo bude mít to štěstí, že bude mít vymalovaný byt za peníze daňových poplatníků, ptal se už v prosinci v dolní komoře šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Ten vidí problémovost kontrol dodržování EET dalšími profesemi podobně jako Ferjenčík.

„Třetí a čtvrtá vlna má přinést EET i do odvětví, kde kontrolovatelnost, a tím pádem vymahatelnost bude mnohem nižší než u restaurací nebo u kamenných obchodů. Nechá si někdo z Finanční správy fiktivně vymalovat byt, aby zjistil, zda dostane účtenku s EET? Rozumím tomu, co je kontrolní nákup v restauraci nebo obchodě. Ale u malířů nevím, jak bude probíhat kontrolní malování a kdo bude mít to štěstí, že bude mít vymalovaný byt za peníze daňových poplatníků,“ řekl Stanjura poslancům.

Novela EET je nyní ve druhém čtení legislativního procesu. Její projednávání do začátku dubna přerušil rozpočtový výbor, aby mohli poslanci předložit pozměňovací návrhy. Novela má kromě zavedení dalších vln také snížit daň z přidané hodnoty na některé položky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte:

Paradox? Porušení zákona o EET nepřináší státu „žádnou majetkovou škodu“

Pokračování v EET nemá oporu ani ve vládních číslech

EET pro řemeslníky, lékaře a účetní je opět blíž. Šikana, zní z ODS