1 Nejasné signály seveřanů

Znásilnění z nedbalosti. Nový zákon určuje pravidla zákonného sexu

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Sex pouze s výslovným souhlasem. Zákon zabývající se touto problematikou  schválil švédský parlament. Švédové mají nově zákonem definovány podmínky, za kterých se dá sexuální styk považovat za znásilnění. Pokud obě osoby jasným způsobem neprojeví zájem, může být věc posuzována jako znásilnění bez ohledu na další okolnosti. Informuje BBC.

Zákon výslovně popisuje situace, ve kterých není přípustné styk uskutečnit. Podle schváleného dokumentu jde o situaci, kdy jedna z osob na žádost nereaguje, případně dává nejasné signály. V takovém případě se Švédi musí přesvědčit, zda druhá osoba má o sex skutečně zájem.

Dosud soudy při řešení případů znásilnění zohledňovaly mnoho dalších faktorů. K prokázání násilného aktu bylo zapotřebí doložit, že ke styku došlo za nestandardních okolností, například za použití násilí či zneužití osoby pod vlivem alkoholu. Nic z toho dle nového zákona nebude zapotřebí.

Zákon tak zavádí do švédského právního řádu nové trestné činy – znásilnění z nedbalosti a sexuální obtěžování z nedbalosti. „Nedbalost spočívá v tom, že k uskutečnění dané aktivity nebyl získán přímý souhlas,“ vysvětili zástupci švédské vlády. Za čin hrozí až 4 roky vězení.

Téma ve Švédsku rezonuje dlouhodobě, zákonodárci se návrhem zabývali od minulého roku. Dnešní rozhodnutí poslanců přivítaly zejména aktivistické skupiny, které pro přijetí zákona dlouhodobě otevřeně vystupovaly.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Rezignoval australský arcibiskup odsouzený za to, že kryl sexuální zneužívání

Co dělat, když přijde válka? Švédové dostanou speciální brožuru s instrukcemi

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.