Jurečkova mimořádná schůze: Opozice je pro
Co s prezidentem?
Mimořádná schůze sněmovny k projednání vládní krize a patové situace na ministerstvu kultury, po níž volá poslanec lidovců Marian Jurečka, by napříč opozicí podporu měla. Její zástupci si od ní slibují především debatu nad ústavní žalobou na prezidenta Miloše Zemana. Svolání schůze by naopak dle očekávání nepodpořil předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, proti jsou také komunisté a SPD.
Jurečka chce schůzi iniciovat, pokud premiér Andrej Babiš do konce týdne nezačne situaci řešit. Hlava státu ve středu oznámila, že nehodlá vyhovět Babišovu návrhu z konce května, aby se novým ministrem stal Michal Šmarda (ČSSD). Prezidentův postup při výměně ministra kultury je právě jedním z bodů návrhu na ústavní žalobu, kterou schválil v červenci Senát.
Podrobnější vysvětlení mého rozhodnutí vyvolat mimořádnou schůzi PSP ČR pic.twitter.com/bqTDx5XKD7
— Marian Jurečka (@MJureka) August 15, 2019
Babiš mezi tím avizoval, že v úterý bude se Zemanem kvůli situaci okolo ministerstva kultury jednat, o den dříve se kvůli témuž sejde s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem.
Že by mimořádnou schůzi podpořili občanští demokraté, s 25 mandáty nejsilnější opoziční strana, řekla už ve čtvrtek jejich poslankyně Miroslava Němcová. Stejně je na tom TOP 09 podle jejího předsedy poslaneckého klubu Miroslava Kalouska. „Obávám se ale, že cynismus poslanců ANO, SPD a KSČM je takový, že ta schůze se sice sejde, ale nic nevyřeší,“ sdělil pro Echo24. Pro schůzi je rovněž první místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. „Zejména bychom na ni měli řešit žalobu na prezidenta Zemana, kterou připravil Senát,“ míní.
Podobně hovoří i šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan. „Máme už 14 dnů staré usnesení předsednictva o tom, že trváme na brzkém projednání ústavní žaloby na půdě sněmovny. V případě, že nebude tento bod zařazen organizačním výborem na zářijovou schůzi, jsme jednoznačně pro mimořádnou schůzi,“ uvedl pro Echo24.
ČSSD možnost mimořádné schůze teprve zváží. „Musíme to projednat v klubu, ale určitě by se tato závažná věc v řádné lhůtě měla veřejně projednat. Každý z poslanců by měl být schopen před veřejností obhájit svůj názor a hlasování v této otázce,“ uvedl pro Echo24 šéf klubu poslanců ČSSD Jan Chvojka.
Bartoš s Výborným se objednali do Lán
Žaloba však podle všeho nemá příliš šancí na úspěch. „Já preferuji projednávání zákonů, tuto iniciativu nepodpořím,“ vyjádřil se pro deník Echo24 Faltýnek, šéf poslanců za ANO. Podle ankety serveru Novinky.cz také znovu zafunguje hlasovací koalice a k ANO se přidá SPD i KSČM. Aby se senátní žalobou zabýval Ústavní soud, muselo by ji podpořit přinejmenším 120 poslanců. Pokud se Sněmovna k žalobě nevyjádří do tří měsíců od hlasování v Senátu, považuje se návrh za zamítnutý.
Předsedu Pirátů Ivana Bartoše podle jeho slov v této věci zatím nikdo neoslovil. O vládní krizi bude zato s prezidentem hovořit na společném setkání poté, co se se Zemanem sejde předseda vlády Babiš. „Uskuteční se v úterý 20. 8. ve 13:30 v Lánech,“ potvrdil deníku Echo24 mluvčí Jiří Ovčáček. Hlava státu přijme i Marka Výborného, a to o hodinu později. „Předsedu KDU-ČSL pan prezident přijme ve 14:30, opět na žádost hosta,“ dodal hradní mluvčí.
Spor se vleče
Spor o výměnu ministra kultury trvá už čtvrt roku. V polovině května podal tehdejší ministr Antonín Staněk (ČSSD) demisi, kterou ale Zeman nepřijal. Babiš na konci května na žádost ČSSD poslal prezidentovi návrh na odvolání Staňka a jmenování Šmardy. Zeman nakonec Staňka odvolal ke konci července, nového ministra ale nejmenoval. Ve středu oznámil, že nehodlá jmenovat Šmardu, kterému podle něj chybí odborná kompetence. Ministerstvo teď řídí ekonomický náměstek René Schreier, někteří opoziční politici ale považují současný stav za protiústavní, protože v čele ministerstva má stát člen vlády.
Představitelé ČSSD dosud dávali najevo, že na Šmardově nominaci trvají. Podle statutárního místopředsedy strany Romana Onderky by měl premiér podat na prezidenta kompetenční žalobu nebo Zemana přesvědčit, aby změnil názor. V opačném případě by ČSSD podle Onderky měla kabinet opustit. Sociální demokraté opakovaně uváděli, že by jejich vládní angažmá nemělo smysl, pokud by sami nemohli rozhodovat o svých zástupcích v kabinetu.