VIDEO: Otřesné podmínky v nové nemocnici. Chybí lékaři, nakažení koronavirem spí na zemi
Boj s koronavirem
Na sociální média uniklo video, které údajně zachycuje podmínky v jedné z nových čínských nemocnic „Fang Cang“, postavených pro léčbu nakažených koronavirem. Záběry provází neidentifikovaná žena, pravděpodobně jedna z nemocných, komentářem, ve kterém upozorňuje například na to, že na pacienty nezbývají nemocniční lůžka a jsou nuceni spát na matracích na podlaze. Video se objevilo na twitterovém účtu čínské lidskoprávní aktivistky Jennifer Zengové.
Údajně v nemocnici chybí doktoři a o chod zařízení se nikdo zvlášť nestará. Podle ženy ve videu byli nemocní do nemocnice přijati „před třemi dny“, ale za tu dobu je nenavštívil žádný lékař. Všichni nakažení spí vedle sebe v jedné velké hale, oddělené na sekce pouze nízkými přepážkami, mezi jednotlivými lůžky chybí závěsy. Údajně nejsou v budově ani karanténní prostory. Kdo si potřebuje umýt ruce nebo se jinak očistit, je nucen jít na společné toalety, dedikovaná umývárna v nemocnici chybí také. Video v závěru ukazuje řady matrací položených na zemi, které jsou prý určené pro později přijaté pacienty, na které nezbyla nemocniční lůžka.
Leaked video: Inside the newly built #Fangcang hospital in #Wuhan to quarantine #coronavirus patients. No washrooms, no doctors(in three days), no one takes care of things. Later comers sleep on floor #coronaviruschina #CoronavirusOutbreak #WuhanCoronavirus English titles added pic.twitter.com/wAiV6lUUlH
— 曾錚 Jennifer Zeng (@jenniferatntd) February 6, 2020
Autentičnost záběrů je obtížné ověřit. Ozvaly se hlasy, podle kterých jde ve skutečnosti o „karanténní zařízení“ pro lidi s méně vážnými nemocemi. Prostory ve videu mají být v jedné ze tří nemocnic „Fang Cang“, které byly postaveny v prostorách mezinárodního konferenčního centra, tělocvičny a domu kultury ve Wu-Chanu. Záběry, které zveřejnil například čínský web Global Times, kontrolovaný čínskou komunistickou vládou, přitom zachycují velmi podobná léčebná zařízení.
Nový koronavirus, který se od loňského prosince šíří z čínského města Wu-chan, má už přes 800 obětí a překonal tak epidemii SARS, na niž v letech 2002 až 2003 zemřelo ve světě 774 lidí. Na nemoc zemřelo 812 lidí v Číně a jeden člověk na Filipínách, potvrzených případů nákazy je přes 37 500, z toho valná většina v Číně.