KLDR zřejmě obnovila část střelnice raket dlouhého doletu, vyplývá ze satelitních snímků

Raketová základna

KLDR zřejmě obnovila část střelnice raket dlouhého doletu, vyplývá ze satelitních snímkůNOVÉ
Start severokorejské rakety Foto:

Foto: KCNA

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Severní Korea obnovila část základny Sohe, kterou v minulosti využívala k raketovým testům a kterou loni v létě začala likvidovat. Vyplývá to z nejnovějších satelitních snímků, na které se podle zahraničních médií odvolávají jihokorejští experti. Snímky byly pořízeny jen dva dny po druhém summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, který se minulý týden konal v Hanoji.

Demontáž objektů na raketové základně na západě KLDR začala loni v červnu. Kim tehdy likvidaci tohoto zařízení označil za konkrétní krok k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Opatření bylo vnímáno jako snaha o budování důvěry mezi KLDR a USA. Demontážní práce ale byly na konci léta pozastaveny, když vyjednávání mezi Washingtonem a Pchjongjangem ustalo.

Podle americké výzkumné skupiny 38 North nejnovější snímky naznačují, že obnova základny začala mezi 16. únorem a 2. březnem. Skupina 38 North na základě analýzy satelitních snímků informuje o vývoji v KLDR.

Jak uvedl zpravodajský server BBC News, základna Sohe, zřízená v roce 2008, nebyla nikdy využita ke zkouškám mezikontinentálních balistických raket. Severní Korea tam ale testovala raketové motory.

V prosinci 2012 navíc KLDR vypustila ze základny Sohe raketu Unha-3, která vynesla na oběžnou dráhu první severokorejskou pozorovací družici. Další raketu se satelitem vypustila KLDR ze Sohe v únoru 2016. V obou případech za to čelila ostré mezinárodní kritice.

Řada západních zemí i OSN Pchjongjang obvinily, že pod rouškou vynesení družice na orbitu testovala technologie pro mezikontinentální balistické střely, které by mohly v budoucnu nést jaderné hlavice a zasahovat cíle až na severoamerické pevnině. Balistické střely mají totiž podobný trup, motory a další části jako rakety, které ze Sohe do vesmíru odstartovaly.

Práce na obnově severokorejské raketové základny Sohe potvrdila rovněž jihokorejská rozvědka. Její šéf So Hun řekl, že u budov na základně byly například opraveny střechy a okna. Podle ředitele jihokorejských tajných služeb by práce v Sohe mohly být přípravou na opětovné zahájení testů raket dlouhého doletu pro případ, že by diplomacie selhala. Nebo KLDRstaví na základně objekty, které pak bude moci teatrálně vyhodit do povětří, aby ukázala, že to s procesem jaderného odzbrojení myslí vážně, konstatoval podle výpovědi jednoho z jihokorejských zákonodárců So Hun.

Americký bezpečnostní poradce John Bolton v rozhovoru s televizí Fox News v úterý uvedl, že Spojené státy nadále sledují, zda je KLDR skutečně odhodlána vzdát se svého „programu jaderných zbraní a všeho, co s ním souvisí“. Pohrozil i dalšími sankcemi.

„Pokud to nejsou ochotni udělat, pak si myslím, že se prezident Trump vyjádřil velmi jasně. Nezískají úlevu od drtivých ekonomických sankcí, které na ně byly uvaleny. Uvažujeme dokonce o jejich zpřísnění,“ upozornil Bolton.

Summit v Hanoji skončil minulý týden předčasně a bez dohody. Trump krátce po skončení schůzky tvrdil, že důvodem byl požadavek Pchjongjangu, aby byly v podstatě zrušeny všechny sankce, na což americká strana nemohla přistoupit. KLDR ale tvrdí, že požadovala jen zrušení sankcí týkající se civilní ekonomiky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Američtí analytici odhalili v KLDR tajné ústředí vývoje raket

„Někdy musíte z jednání odejít,“ řekl Trump. S Kimem se na summitu nedohodl na ničem

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články