Servilita vůči Rusku, šíření dezinformací... Opozice tepe Zemana za úkolování BIS

Zemanův úkol pro BIS

Servilita vůči Rusku, šíření dezinformací... Opozice tepe Zemana za úkolování BISNOVÉ
Prezident Miloš Zeman Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Pondělní rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vyvolalo rozporuplné reakce. Úkol, který Zeman uložil šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi, aby BIS pátrala po tom, zda byl na území ČR vyvíjen nebo skladován nervový plyn novičok, chválí ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová. Kritika ale zaznívá z ODS, TOP 09, lidovců i STAN.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek upozornil, že prezident nemůže úkolovat BIS jen tak. „Prezident republiky ukládá zpravodajským službám úkoly s vědomím vlády,“ poznamenal Bělobrádek na Twitteru. „Úkolovat veřejně BIS a ještě tím poškodit reputaci naší země….. no a tak jsem si vzpomněl na tento vtip,“ okomentoval na Twitter místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Ještě ostřeji vystoupil proti Zemanovu kroku předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský, hovoří o ohrožení bezpečnosti republiky. „Zeman pověřil BIS pátráním po novičoku. Aktivně se tak zapojil do šíření ruských dezinformací. Ohrožuje tak bezpečnost České republiky,“ uvedl Farský.

Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější spolupracovník britské tajné služby Skripal a jeho dcera byli začátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury terčem útoku nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok. Británie z otravy viní Rusko a vyhostila 23 ruských diplomatů, Kreml obvinění rezolutně odmítá a na rozhodnutí Londýna odpověděl recipročními kroky. Rusko dříve uvedlo, že ČR byla jednou ze zemí, které novičok vyvíjely, což ostře odmítl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Zemanův krok se nelíbí ani největší opoziční straně ODS. „Miloš Zeman dlouhodobě nehájí zájmy ČR. Tímto krokem podlamuje i autoritu předsedy vlády, který ho podporoval v prezidentské volbě. Očekávám, že Andrej Babis se důrazně ohradí proti tomuto podivnému kroku prezidenta, který znedůvěryhodňuje ČR v mezinárodním kontextu,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

O Zemanově servilitě vůči Rusku hovoří předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Míra zrádcovské servility prezidenta ČR vůči cizí mocnosti překročila všechny meze. Vláda ČR by měla uložit BIS zpracovat analýzu, jak velkým bezpečnostním rizikem je ruská rezidentura na Pražském hradě. A na základě té zprávy konat,“ okomentoval Kalousek Zemanův krok.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Šlechtová hájí Zemana: Má právo chtít, aby BIS u nás hledala novičok

Byl v Česku vyvíjen či skladován novičok? Zjistěte to, nařídil Zeman šéfovi BIS

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články