VIDEO: Muslimku nechtěli pustit do McDonald’s, dokud si nesundá hidžáb

VIDEO: Muslimku nechtěli pustit do McDonald’s, dokud si nesundá hidžábNOVÉ
McDonald's Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Diskriminace v McDonald's

red, jh

Ostraha londýnské pobočky řetězce McDonald‘s ve čtvrti Holloway odmítala vpustit do restaurace muslimku, dokud si nesundá hidžáb, kterým zakrývala své vlasy. Devatenáctiletá studentka se útoku bránila a z incidentu pořídila video, které následně uveřejnila na internetu. Dívka se do té doby s podobným projevem diskriminace nesetkala, napsal britský Telegraph. 

Ženu, která si nepřála, aby média zveřejnila její jméno, zastavila ostraha restaurace s tím, že nesmí vstoupit dovnitř, dokud si z hlavy nesejme šátek typický pro ženy muslimského vyznání. Po odmítnutí bodyguard trval na tom, že dívka nesmí dál, ta začala celou situaci natáčet. Na dotaz, proč nemůže do restaurace, dostala odpověď: „Jde jen o to si ho (hidžáb) sundat.“ Na to studentka reagovala: „Tady nejde jen o to. Šátek nosím z náboženských důvodů a nestydím se za to. Postavím se do fronty a dostanu jídlo, které chci, protože tohle chování není v pořádku,“ je slyšet její hlas na videu.

Poté, co se dívky v hádce zastal jeden z kolemjdoucích, dovolila jí ostraha vejít dovnitř. Jeden z pracovníků restaurace dívku posléze vyzval, aby přestala celou situaci filmovat. Poté, co studentka odmítla, souhlasil s tím, že jí obslouží.

Postižená pro The Guardian uvedla, že situaci nemohla uvěřit. „Přišlo mi to neskutečné. Viděla jsem něco podobného na tolika záběrech a najednou to potkalo i mně. Nevěřila jsem tomu.“

Společnost McDonald‘s přiznala, že k incidentu došlo, dodala však, že nemá nic společného s oficiální firemní politikou. Mluvčí společnosti uvedl: „V McDonald‘s nefunguje žádná politika, která lidem nosícím hidžáb nebo jakýkoliv jiný náboženský oděv zakazuje vstoupit do našich restaurací. Zákazníky jakékoliv víry vítáme a rádi bychom se omluvili naší zákazníci, k takové situaci vůbec nemělo dojít. Bereme ji velmi vážně a vyřešíme ji s konkrétními jedinci, jichž se událost týká.“

Čtěte také: Vyzýval dceru, aby si představila, že mlátí „cikány a muslimy“. Dostal podmínku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články