Šéf poslanců KDU-ČSL Bartošek oznámil kandidaturu na předsedu strany

Šéf poslanců KDU-ČSL Bartošek oznámil kandidaturu na předsedu stranyNOVÉ
Jan Bartošek Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Kandidát na předsedu lidovců

Echo24

Současný místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek se bude na březnovém sjezdu ucházet o funkci předsedy lidovců. Oznámil to v pondělí na twitteru. Kandidaturu zvažuje i první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka, na rozhodnutí je ale podle něj ještě čas. Zlínský hejtman a senátor Jiří Čunek se o kandidatuře rozhodne v únoru. Nynější předseda lidovců Pavel Bělobrádek nedávno oznámil, že už nebude funkci, kterou zastává od roku 2010, obhajovat.

Bartoška ve čtvrtek nominovali na svém krajském výboru na předsedu strany jihočeští lidovci. Bartošek poté ČTK řekl, že se zatím nerozhodl, zda nominaci přijme. K rozhodnutí dospěl přes víkend. „Na sjezdu KDU-ČSL v březnu 2019 budu kandidovat na předsedu. Moji nominaci podpořila i rodina. Děkuji a jdeme do toho,“ uvedl v pondělí na twitteru.

Jihočeští lidovci nominovali Bartoška na předsedu už před dvěma roky, tehdy to ale odmítl s tím, že dokud stranu povede Bělobrádek, kandidovat nebude. Kandidaturu zvažuje i Jurečka, zatím ale rozhodnut není. Jako o možném kandidátovi se mluví i o Čunkovi, který se o předsednictví utkal s Bělobrádkem i na sjezdu v roce 2017 a má výraznou podporu ve Zlínském kraji.

Bělobrádek na celostátní konferenci lidovců konané v souvislosti s nedávnými komunálními a senátními volbami oznámil, že už nebude opětovně kandidovat na předsedu. Svých možných nástupců vidí několik, o jménech nechtěl spekulovat. Nehodlá ani žádného kandidáta osobně podpořit.

Bartošek je členem KDU-ČSL od roku 2006, místopředsedou strany od prosince 2011. Je absolventem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, České zemědělské univerzity v Praze a specializačního studia dramaterapie na univerzitě v Olomouci. Pracoval jako terapeut v Terapeutické komunitě Podcestný Mlýn a jako externí pedagog na vysokých školách v Olomouci a Jihlavě. Od října 2013 je poslancem, v minulém volebním období plnil roli místopředsedy Sněmovny. V nedávných volbách byl opětovně zvolen do zastupitelstva Dačic na Jindřichohradecku, je také členem zastupitelstva Jihočeského kraje.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Jurečka hlásí zájem o křeslo šéfa KDU-ČSL. Bělobrádek se rozhodne po volbách

Budoucnost lidovců: Čunek nevyloučil kandidaturu na předsedu strany

Související články