1 Budoucnost KDU-ČSL

Jurečka hlásí zájem o křeslo šéfa KDU-ČSL. Bělobrádek se rozhodne po volbách

NOVÉ

Témata: , ,

Lidovce čeká volební sjezd až na jaře, už nyní se ale objevují možní kandidáti na předsedu. Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek až po senátní volbách, ve kterých sám kandiduje, oznámí, zda bude křeslo předsedy obhajovat. Zájem o předsednictví otevřeně hlásí už nyní první místopředseda Marian Jurečka i poslanec Marek Výborný.

„S vysokou pravděpodobností do toho půjdu, definitivní rozhodnutí padne na konci října,“ řekl na dotaz deníku Echo24 dlouholetý první místopředseda lidovců a exministr zemědělství Marian Jurečka. Zda do volebního klání půjde i Pavel Bělobrádek, jeho rozhodnutí neovlivní, dodal. 

Podobně hovoří i poslanec Marek Výborný. „Velmi vážně to zvažuji,“ odpověděl Výborný. Oproti tomu předseda klubu poslanců KDU-ČSL a místopředseda Jan Bartošek o kandidatuře na předsedu strany hovořit zatím nechtěl, ale nevyloučil ji. „Fakt to nyní neřeším, přední jsou komunální a senátní volby,“ uvedl. Všichni tři zmínění lidovečtí politici jsou velmi aktivní, v Poslanecké sněmovně i na sociálních sítích.

Až po komunálních a senátních volbách šéf lidovců Pavel Bělobrádek oznámí, zda bude chtít zůstat v čele KDU-ČSL. Kandiduje v Náchodě a o křeslo senátora se utká například s kandidátem ODS a někdejším policejním prezidentem Martinem Červíčkem. Dá se předpokládat, že výsledek voleb jeho rozhodnutí ovlivní. Jednou z možností je úvaha, že z pozice předsedy, který prohrál volby do Senátu, by mohla být jeho opětovná kandidatura ztížená. Bělobrádek je v čele strany od roku 2010 a v roce 2013 se mu povedlo do Poslanecké sněmovny lidovce vrátit. KDU-ČSL je doposud jediná strana či hnutí, které se po vypadnutí ze sněmovny podařilo do poslaneckých lavic vrátit.

Sjezd KDU-ČSL je naplánován na 29. a 30. března 2019 a bude se na něm volit nové vedení strany. I na něm samotném se může objevit další kandidát na předsednický post. Nové vedení bude v čele strany následující dva roky, tedy v době před dalšími parlamentními volbami a v čase, kdy si bude strana připomínat sté výročí svého vzniku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: KDU-ČSL musí lidem nabídnout naději, prohlásil Bělobrádek

Hilšer proti Jaklovi, Konvička versus Paroubek. Pikantní souboje podzimu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.