Jurečka hlásí zájem o křeslo šéfa KDU-ČSL. Bělobrádek se rozhodne po volbách

Jurečka hlásí zájem o křeslo šéfa KDU-ČSL. Bělobrádek se rozhodne po volbáchNOVÉ
Marian Jurečka (vlevo) a Pavel Bělobrádek Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

Budoucnost KDU-ČSL

Karolína Vaverková

Lidovce čeká volební sjezd až na jaře, už nyní se ale objevují možní kandidáti na předsedu. Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek až po senátní volbách, ve kterých sám kandiduje, oznámí, zda bude křeslo předsedy obhajovat. Zájem o předsednictví otevřeně hlásí už nyní první místopředseda Marian Jurečka i poslanec Marek Výborný.

„S vysokou pravděpodobností do toho půjdu, definitivní rozhodnutí padne na konci října,“ řekl na dotaz deníku Echo24 dlouholetý první místopředseda lidovců a exministr zemědělství Marian Jurečka. Zda do volebního klání půjde i Pavel Bělobrádek, jeho rozhodnutí neovlivní, dodal. 

Podobně hovoří i poslanec Marek Výborný. „Velmi vážně to zvažuji,“ odpověděl Výborný. Oproti tomu předseda klubu poslanců KDU-ČSL a místopředseda Jan Bartošek o kandidatuře na předsedu strany hovořit zatím nechtěl, ale nevyloučil ji. „Fakt to nyní neřeším, přední jsou komunální a senátní volby,“ uvedl. Všichni tři zmínění lidovečtí politici jsou velmi aktivní, v Poslanecké sněmovně i na sociálních sítích.

Až po komunálních a senátních volbách šéf lidovců Pavel Bělobrádek oznámí, zda bude chtít zůstat v čele KDU-ČSL. Kandiduje v Náchodě a o křeslo senátora se utká například s kandidátem ODS a někdejším policejním prezidentem Martinem Červíčkem. Dá se předpokládat, že výsledek voleb jeho rozhodnutí ovlivní. Jednou z možností je úvaha, že z pozice předsedy, který prohrál volby do Senátu, by mohla být jeho opětovná kandidatura ztížená. Bělobrádek je v čele strany od roku 2010 a v roce 2013 se mu povedlo do Poslanecké sněmovny lidovce vrátit. KDU-ČSL je doposud jediná strana či hnutí, které se po vypadnutí ze sněmovny podařilo do poslaneckých lavic vrátit.

Sjezd KDU-ČSL je naplánován na 29. a 30. března 2019 a bude se na něm volit nové vedení strany. I na něm samotném se může objevit další kandidát na předsednický post. Nové vedení bude v čele strany následující dva roky, tedy v době před dalšími parlamentními volbami a v čase, kdy si bude strana připomínat sté výročí svého vzniku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: KDU-ČSL musí lidem nabídnout naději, prohlásil Bělobrádek

Hilšer proti Jaklovi, Konvička versus Paroubek. Pikantní souboje podzimu

Související články