1 INVAZE 1968

Česká televize odvysílá projev slovenského prezidenta Kisky k výročí okupace

, , NOVÉ

Témata: , , , ,

Česká televize potvrdila, že vyslyšela výzvu řady diváků, kteří zejména na sociálních sítích žádali o odvysílání mimořádného projevu slovenského prezidenta Andreje Kisky k 50. výročí okupace Československa v srpnu 1968. Činí tak proto, že prezident Miloš Zeman žádný projev nechystá.

Televize informaci potvrdila na Twitteru. „ČT24 a RTVS zítra souběžně odvysílají projev slovenského prezidenta Andrej Kisky jako připomínku 50 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa,“ uvedla na Twitteru svého Newsroomu. Proslov Andreje Kisky je plánovaný na úterý 21. srpna v 19:50.

Slovenský prezident Andrej Kiska požádal na 21. srpna o mimořádné vystoupení ve veřejnoprávním rozhlasu a televizi (RTVS). Český prezident Miloš Zeman už dříve prostřednictvím svého mluvčího oznámil, že žádné vyjádření nechystá, za což ho kritizovali někteří politici. „Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické,“ uvedl dříve na Twitteru hradní mluvčí.

Čtěte také: Zeman bude k 21. srpnu mlčet, Kiska požádal o projev v televizi

V srpnu 1968 invaze armád zemí Varšavské smlouvy de facto ukončila takzvané pražské jaro, pokus československých komunistů o nastolení „socialismu s lidskou tváří“. V Československu pak začalo dlouhé normalizační období, které ukončil až listopad 1989.

V prvním sledu vstoupilo na území ČSSR zhruba 100 000 vojáků, 2300 tanků a 700 letadel. Postupně se okupační vojsko rozrostlo až na 750 000 vojáků a 6000 tanků. Již první den okupace bylo zabito nebo smrtelně zraněno 58 československých občanů, včetně osmileté dívky.

 
Čtěte dále: Bylo nepředstavitelné nechat Československo jít, vzpomíná bulharský velitel

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.