Salvini čelí kritice za výrok o otrocích. Migranty jsem bránil, tvrdí

Salvini čelí kritice za výrok o otrocích. Migranty jsem bránil, tvrdíNOVÉ
Svět

Komunikační šum?

Africká unie (AU) kritizovala italského ministra vnitra Mattea Salviniho za jeho nedávný výrok, v něž přirovnal africké migranty k otrokům. Podle AU taková vyjádření nepomohou k řešení migračního problému mezi Evropou a Afrikou. Salvini kritiku odmítl s tím, že se svým výrokem migrantů naopak zastával. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Organizace sdružující přes 50 afrických zemí též uvedla, že Evropa by měla migrační krizi využít k užší spolupráci s Afrikou.

Výrok, za který AU Salviniho nyní kritizovala, pronesl italský ministr vnitra v pátek ve Vídni na konferenci ministrů zemí EU, Balkánu a severní Afriky na téma Bezpečnost a migrace. Salvini reagoval na vyjádření lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna, který řekl, že stárnoucí populace Evropy migranty potřebuje.

„Možná je to v Lucembursku potřeba; v Itálii ale máme potřebu pomoci našim dětem, aby měly také děti, a ne nové otroky, kteří by nahradili děti, jež se nenarodí,“ řekl v pátek Salvini ve Vídni. Podle agentury DPA italského ministra, který razí tvrdou protimigrační politiku, Asselborn rozzlobeně přerušil sprostým výrazem.

AU dnes v prohlášení uvedla, že je „konsternována“ Salviniho výrokem, jímž „přirovnal africké migranty k otrokům“. AU vyzvala italského ministra, aby se připojil k dalším zemím EU, jako je třeba Španělsko, které pomáhají migrantům bez ohledu na jejich původ, dokud se nerozhodne, zda mají právo na azyl.

Salvini kritiku AU odmítl. „Nemám se za co omlouvat,“ řekl dnes na tiskové konferenci na svém ministerstvu. „Jsem proti jakémukoli srovnávání migrantů s otroky. Naopak, mé výroky ve Vídni bránily migranty, které někteří chtějí využívat jako otroky,“ hájil se Salvini.

Africká unie v prohlášení o Salviniho výroku také vyzvala Evropu, aby se nesoustředila jen na migrační krizi, ale aby tento problém viděla jako šanci k diskusi o užší rozvojové spolupráci obou kontinentů.

Čtěte více: VIDEO: Salvini přirovnal migranty k otrokům. „Merde alors!“ dopálil se na něj lucemburský ministr

Asi nebyli kost a kůže, řekl Salvini. Přes 50 migrantů z lodi Diciotti zmizelo z center

Související články