USA v Sýrii po stažení vojsk ponechají kolem 400 mužů. Počty vojáků z EU jsou zatím nejasné

Američané v říši Asada

USA v Sýrii po stažení vojsk ponechají kolem 400 mužů. Počty vojáků z EU jsou zatím nejasnéNOVÉ 1
Svět

Echo24

Spojené státy po stažení svých vojsk ze Sýrie ponechají v této blízkovýchodní zemi kolem 400 vojáků - část z nich na severovýchodě a zbytek na americké vojenské základně Tanf, blízko hranic s Irákem a Jordánskem. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na předsedu amerického sboru náčelníků štábů Josepha Dunforda. Americký prezident Donald Trump loni v prosinci nařídil stažení všech 2000 amerických vojáků ze Sýrie po likvidaci posledních zbytků islamistických oddílů.

"Nedělám ústupek," zhodnotil v pýtek Trump před novináři změnu vůči prosincovému oznámení. Ti vojáci, kteří v Sýrii zůstanou, představují pouze "malý, malý zlomek" těch, co jsou tam nasazeni teď, citovala amerického prezidenta agentura AFP.

Poradci Trumpa podle Dunforda přesvědčili, aby kolem 200 amerických vojáků nechal nasadit u turecké hranice v severovýchodní Sýrii, kde s 800 až 1500 vojáků evropských spojenců zřídí bezpečnostní zónu a budou na ni společně dohlížet. O bezpečnostní zóně předseda amerického sboru náčelníků štábů s evropskými protějšky stále jedná. V pondělí podle Dunforda vyšlo najevo, že zde Evropané počítají s americkou přítomností.

Ozbrojení evropští a američtí vojáci budou na severovýchodě Sýrie zajišťovat klid na syrsko-turecké hranici. V oblasti nyní působí arabsko-kurdské milice, jež bojovaly za podpory mezinárodní koalice proti samozvanému Islámskému státu (IS). Zóna podle Dunforda bude také fungovat jako ochranný val proti vlivu Íránu.

Dunford dodal, že se nejedná o konečné číslo a že Trump se rozhodl ve čtvrtek předtím, než telefonicky jednal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Zástupci turecké armády situaci v Sýrii probírali se s svými americkými protějšky i dnes ve Washingtonu. Evropští spojenci počet svých nasazených vojáků dosud nepotvrdili.

Bílý dům dnes dříve informoval, že v Sýrii zůstane 200 amerických vojáků, ale prezidentova mluvčí Sarah Sandersová mluvila patrně pouze o těch, kteří budou nasazeni u hranice. Agentura Reuters posléze informovala o dvojnásobném počtu, který zohledňuje i základnu Tanf.

Čtěte také: Jeho kráva zabila turistku a farmář musí platit pozůstalým. Verdikt soudu může dopadnout na turistiku

Rozhodnutí americké administrativy po výstupu Sandersové přivítali zástupci arabsko-kurdské milice (SDF), která bojuje ve východní Sýrii proti zbývajícím bojovníkům IS. "Toto rozhodnutí by mohlo přesvědčit některé evropské země, zejména naše partnery z mezinárodní koalice proti terorismu, aby své jednotky ponechaly v regionu," řekl podle agentury Reuters Abdal Karím Umar ze SDF.

Milice SDF se v posledních dnech soustřeďuje na vesnici Baghúz, poslední baštu IS v Sýrii. Už přes týden tam v obležení přebývá zhruba 300 bojovníků IS spolu se stovkami zřejmě jejich rodinných příslušníků. Reuters dnes s odvoláním na jednoho svědka informoval, že z obležené vesnice na hranici s Irákem odjelo velké množství nákladních aut s civilisty. Není ale jasné, zda tam ještě nějací zůstali. Mluvčí SDF řekl, že pokud dnes evakuace civilistů skončí, začne rozhodující bitva proti bojovníkům IS.

Po ztrátě Baghúzu přijde IS o poslední území, které ovládá. Od roku 2014 přitom postupoval Irákem a Sýrií a na značné části území těchto zemí vyhlásil chalífát. V Iráku byl poražen v roce 2017.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.