Chemnitzem otřásla vražda nožem, podezřelými jsou migranti. Berlín následné demonstrace odsoudil
Nepokoje v Chemnitzu
- čtk,
Německá vláda v pondělí tvrdě odsoudila dění v Chemnitzu (Saské Kamenici), kde po sobotní násilné smrti pětatřicetiletého muže vyšli v neděli rozhněvaní lidé do ulic. Část z nich přitom útočila na cizince. V Německu takové počínání a rozsévání nenávisti nemá podle spolkové vlády co dělat. Situace a napětí v Chemnitzu zneklidňují celou Spolkovou republiku.
„My víme, že v Chemnitzu byl v noci na neděli zavražděn člověk, a to je hrozné,“ uvedl dnes na tiskové konferenci vládní mluvčí Steffen Seibert, podle něhož policie usilovně pracuje na tom, aby případ vyšetřila a pachatele postavila před spravedlnost. „Tak, a ne jinak, se v právním státě postupuje v případě trestných činů,“ zdůraznil vládní mluvčí.
„To, co bylo včera (v neděli) v Chemnitzu místy k vidění a co je vidět i na záznamech, to nemá v našem právním státu místo. Pro spolkovou vládu, pro všechny demokratické politiky i pro velkou většinu občanů je důležité jasně říci, že takové srocování, štvanice na jinak vypadající a odjinud pocházející lidi nebo pokusy šířit na ulicích nenávist nepřijmeme. To v našich městech nemá co pohledávat,“ uvedl také Seibert.
Policie v Chemnitzu na pondělní tiskové konferenci potvrdila, že se v podkrušnohorském městě v neděli odehrálo několik útoků ze strany extremistů na přistěhovalce. Mezi postiženými jsou Bulhar, Syřan nebo Afghánec. Lehká zranění ale utrpěla třeba i Němka, která Afghánce doprovázela.
Zu den Ereignissen in #Chemnitz: In Deutschland ist kein Platz für Selbstjustiz. pic.twitter.com/O39AZsU1zl
— Steffen Seibert (@RegSprecher) 27. srpna 2018
Policie po incidentu zadržela dva podezřelé ve věku 21 a 22 let, jde o Syřana a Iráčana, které soud poslal do vazby. Po dalších účastnících konfliktu pátrá. Také sdělila, že oběť i zranění jsou němečtí občané. List Freie Presse na svém webu uvedl, že do konfliktu se zapojilo několik cizinců.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Dění v saském městě, které leží nedaleko českých hranic, rezonuje v posledních dvou dnech v celém Německu. Na jeho počátku stál spor, který přerostl v útok nožem, jenž si vyžádal jednoho mrtvého s dva zraněné. Bližší okolnosti činu policie stále objasňuje, hovoří ale o bezdůvodném útoku.
V neděli odpoledne – tedy v době, kdy ještě nebyla oficiálně potvrzena národnost podezřelých – městem na protest prošlo nejprve asi 100 příznivců protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) a později dalších zhruba 800 až 1000 lidí, mezi nimiž byli podle německých médií i pravicoví radikálové. Chemnitz kvůli jejich akci, při níž skandovali mimo jiné „My jsme národ“, „Cizinci ven či „To je naše město“ a na policisty házeli předměty, musel předčasně ukončit městské slavnosti. Další demonstrace se očekávají dnes.
Dění ve městě, které má zhruba čtvrt milionu obyvatel, vedle vlády kritizovali i zástupci opozice. Podle Levice hledá extrémní pravice jen záminku, aby mohla udeřit. Zelení v souvislosti s Chemnitzem hovoří o ztrátě kontroly ze strany úřadů. Od braní spravedlnosti do vlastních rukou se distancovali i zástupci AfD, i když předtím jejich poslanec Markus Frohnmaier o podobném postupu s pochopením tweetoval.
Saský ministr vnitra Roland Wöller (CDU) vyzval k opatrnosti. Varoval také proti lžím, spekulacím a falešným zprávám. „Mohu nás teď všechny poprosit, abychom zůstali klidní, počkali na oficiální závěry policie a z nich vyvodili odpovídající důsledky,“ řekl v Poledním magazínu televize ARD.
„Když vidím, co se tady v posledních hodinách v neděli odehrálo, jsem zděšená,“ řekla rádiu MDR starostka Barbara Ludwig (SPD).
Se zpožděním, za které byl kritizován, se k situaci jasně vyjádřil také saský ministerský předseda Michael Kretschmer (CDU). „Je odporné, jak pravicoví extremisté na internetu dělají propagandu a vyzývají k násilí. Nepřipustíme, aby byl obraz naší země poškozen radikály,“ napsal na twitteru.