1 Nepokoje v Chemnitzu

Chemnitzem otřásla vražda nožem, podezřelými jsou migranti. Berlín následné demonstrace odsoudil

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

Německá vláda v pondělí tvrdě odsoudila dění v Chemnitzu (Saské Kamenici), kde po sobotní násilné smrti pětatřicetiletého muže vyšli v neděli rozhněvaní lidé do ulic. Část z nich přitom útočila na cizince. V Německu takové počínání a rozsévání nenávisti nemá podle spolkové vlády co dělat. Situace a napětí v Chemnitzu zneklidňují celou Spolkovou republiku.

„My víme, že v Chemnitzu byl v noci na neděli zavražděn člověk, a to je hrozné,“ uvedl dnes na tiskové konferenci vládní mluvčí Steffen Seibert, podle něhož policie usilovně pracuje na tom, aby případ vyšetřila a pachatele postavila před spravedlnost. „Tak, a ne jinak, se v právním státě postupuje v případě trestných činů,“ zdůraznil vládní mluvčí.

„To, co bylo včera (v neděli) v Chemnitzu místy k vidění a co je vidět i na záznamech, to nemá v našem právním státu místo. Pro spolkovou vládu, pro všechny demokratické politiky i pro velkou většinu občanů je důležité jasně říci, že takové srocování, štvanice na jinak vypadající a odjinud pocházející lidi nebo pokusy šířit na ulicích nenávist nepřijmeme. To v našich městech nemá co pohledávat,“ uvedl také Seibert.

Policie v Chemnitzu na pondělní tiskové konferenci potvrdila, že se v podkrušnohorském městě v neděli odehrálo několik útoků ze strany extremistů na přistěhovalce. Mezi postiženými jsou Bulhar, Syřan nebo Afghánec. Lehká zranění ale utrpěla třeba i Němka, která Afghánce doprovázela.

Policie po incidentu zadržela dva podezřelé ve věku 21 a 22 let, jde o Syřana a Iráčana, které soud poslal do vazby. Po dalších účastnících konfliktu pátrá. Také sdělila, že oběť i zranění jsou němečtí občané. List Freie Presse na svém webu uvedl, že do konfliktu se zapojilo několik cizinců.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dění v saském městě, které leží nedaleko českých hranic, rezonuje v posledních dvou dnech v celém Německu. Na jeho počátku stál spor, který přerostl v útok nožem, jenž si vyžádal jednoho mrtvého s dva zraněné. Bližší okolnosti činu policie stále objasňuje, hovoří ale o bezdůvodném útoku.

V neděli odpoledne – tedy v době, kdy ještě nebyla oficiálně potvrzena národnost podezřelých – městem na protest prošlo nejprve asi 100 příznivců protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) a později dalších zhruba 800 až 1000 lidí, mezi nimiž byli podle německých médií i pravicoví radikálové. Chemnitz kvůli jejich akci, při níž skandovali mimo jiné „My jsme národ“, „Cizinci ven či „To je naše město“ a na policisty házeli předměty, musel předčasně ukončit městské slavnosti. Další demonstrace se očekávají dnes.

Dění ve městě, které má zhruba čtvrt milionu obyvatel, vedle vlády kritizovali i zástupci opozice. Podle Levice hledá extrémní pravice jen záminku, aby mohla udeřit. Zelení v souvislosti s Chemnitzem hovoří o ztrátě kontroly ze strany úřadů. Od braní spravedlnosti do vlastních rukou se distancovali i zástupci AfD, i když předtím jejich poslanec Markus Frohnmaier o podobném postupu s pochopením tweetoval.

Saský ministr vnitra Roland Wöller (CDU) vyzval k opatrnosti. Varoval také proti lžím, spekulacím a falešným zprávám. „Mohu nás teď všechny poprosit, abychom zůstali klidní, počkali na oficiální závěry policie a z nich vyvodili odpovídající důsledky,“ řekl v Poledním magazínu televize ARD.

„Když vidím, co se tady v posledních hodinách v neděli odehrálo, jsem zděšená,“ řekla rádiu MDR starostka Barbara Ludwig (SPD).

Se zpožděním, za které byl kritizován, se k situaci jasně vyjádřil také saský ministerský předseda Michael Kretschmer (CDU). „Je odporné, jak pravicoví extremisté na internetu dělají propagandu a vyzývají k násilí. Nepřipustíme, aby byl obraz naší země poškozen radikály,“ napsal na twitteru.

 

Čtěte také: Za vytetovanou koblihu koupil premiér fanouškovi iPhone X. „Přijeď na Hrzán,“ zve Babiš

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.