Hrad chce ukázat Zemana během voleb. Trápí ho ale játra
ZDRAVOTNÍ STAV PREZIDENTA
Kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana panují nadále nejasnosti. Zatímco Zemanovo okolí tvrdí, že je prezident v pořádku a pracuje, na veřejnosti panují spekulace. Podle informací deníku Echo24 z několika různých zdrojů trpí hlava státu onemocněním jater, s nejvyšší pravděpodobností cirhózou. Kvůli ní údajně platí pro prezidenta absolutní zákaz pití alkoholu.
Prezidenta navštívil v pondělí v Lánech ošetřující lékař a ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral, který podle informací Deníku N chtěl, aby se Zeman do nemocnice vrátil, což měl prezident odmítnout. Znovu má Zavoral prezidenta v Lánech navštívit ve čtvrtek.
Pražský hrad o aktuálním zdravotním stavu prezidenta Zemana neinformuje, podle několika zdrojů deníku Echo24 však hlava státu trpí vážným onemocněním jater. Důvěryhodný zdroj z okolí prezidenta potvrdil, že jde o cirhózu. Toto závažné chronické onemocnění má velmi špatnou dlouhodobou prognózou. Vzniká nejčastěji nadměrnou konzumací alkoholu, následkem některých metabolických onemocnění anebo u pacientů s chronickými virovými žloutenkami. Bezprostřední příčinou smrti v konečném stádiu bývá nezvratné jaterní selhání s poruchou vědomí nebo nezastavitelné krvácení do zažívacího traktu.
„Zpočátku lze průběh onemocnění zpomalit nebo zastavit dietou, alkoholovou abstinencí a podpůrnými léky. V pokročilých stádiích je zvažována transplantace jater,“ uvedl lékař Luděk Hrdlička ze společnosti ResTrial. „V časných stádiích jsou příznaky velmi nespecifické a nenápadné, v pokročilé fázi onemocnění pacient s jaterní cirhózou trpí únavou, sklonem k infekcím, dušností, poruchami mozkové činnosti, úbytkem svalové hmoty, často otoky nohou a trupu, někdy je přítomné i zažloutnutí kůže a očního bělma,“ dodal lékař.
Jaterními obtížemi trpí prezident Miloš Zeman také podle jeho předchůdce Václava Klause. Zdůraznil však, že se prezidentova nemoc nepodílí na jeho úsudku. „Jestli má problémy s játry, a to asi má, ale nejsem lékař, se zdravým úsudkem to nemá nic společného,“ uvedl exprezident ve vysílání rádia Impuls. Za prezidentovými zdravotními obtížemi vidí životní styl. „S jeho stylem života, se skleničkou na jedné straně a cigaretkou na straně druhé to souvisí, to ví každé malé dítě,“ řekl Klaus.
Zeman v září strávil osm nocí v ÚVN. Pražský hrad zprvu důvody hospitalizace nekomentoval, později označil prezidentův pobyt v nemocnici za rekondiční. Mluvčí Hradu sdělil, že lékaři prezidenta v prvních dnech podrobili několika vyšetřením, že nenalezli život ohrožující problémy a že zjistili, že trpí mírným vyčerpáním a dehydratací. Proto dostával infuze. Bezprostředně po propuštění se Zeman přesunul do Lán.
Právě komunikace o prezidentově zdravotním stavu ze strany Pražského hradu může zavdávat prostor pro šíření konspirací a fám, které se v posledních dnech šíří na sociálních sítích. Současná komunikace o zdravotním stavu Miloše Zemana se odlišuje například od týmu exprezidenta Václava Klause.
Ten byl v ÚVN hospitalizovaný ve stejnou dobu jako Miloš Zeman, později se tam ještě vrátil na doléčení. Nejprve to podle jeho mluvčího Petra Macinky bylo kvůli vysokému tlaku, později se léčil na urologii. Klaus strávil v nemocnici dvě noci druhý zářijový víkend, následně se v úterý 14. září do péče lékařů vrátil. Z ÚVN byl propuštěn v pátek 17. září. Při odjezdu řekl tehdy novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace.
Pražský hrad chce prezidenta Miloše Zemana ukázat veřejnosti během voleb a následně v neděli, kdy má vystoupit v pořadu Partie na televizi CNN Prima News. Zemanův kancléř Vratislav Mynář ve středu ČTK řekl, že je Zeman v pořádku a jeho hospitalizace se neplánuje.