Dostalo 260 lidí covid-19 podruhé? Testy v Koreji odhalily jen mrtvý virus, tvrdí studie
REINFEKCE KORONAVIRU
Odborníci na infekční onemocnění v Jižní Koreji uvedli, že mrtvé fragmenty virů jsou pravděpodobnou příčinou více než 260 případů, kdy lidé byli znovu testováni pozitivně na koronavirus dokonce i několik týdnů po úplném uzdravení. Vyvrací tak domněnku, že člověk může chytnout onemocnění COVID-19 vícekrát. Informoval o tom server Inquirer.net.
Vedoucí Ústředního klinického výboru pro nově se objevující nemoci Oh Myoung-don uvedl, že není pravděpodobné, aby objevené případy mohly být reinfikovávány onemocněním COVID-19: „Testy odhalily ribonukleovou kyselinu mrtvého viru,“ řekl Oh Myoung-don na tiskové konferenci, která se konala v Národním lékařském centru.
Dále vysvětlil, že v testech PCR používaných pro diagnostiku onemocnění se během testování amplifikují genetické materiály viru, ať už jde o živý virus nebo jen o fragmenty odumřelých virových buněk. Právě ty mohou přetrvávat v uzdraveném pacientovi ještě několik měsíců. Testy PCR nedokážou rozlišit, zda je virus živý, nebo mrtvý, což může vést k nepřesnému pozitivnímu výsledkům.
V neděli bylo v Korei pozitivně testováno 263 lidí, kteří se z onemocnění již dříve uzdravili. Podle Oh Myoung-dona může být virus detekován ještě až dva měsíce po eliminaci postižené buňky.
Zjištění potvrdilo dřívější vyhodnocení korejského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, že vyléčení pacienti mají vybudovanou imunitu a reinfikace koronavirem je u nich málo pravděpodobná.