ANO vede do voleb Charanzová. Někdy hlasuje jinak, než Babiš doma mluví

Volby do Evropského parlamentu

ANO vede do voleb Charanzová. Někdy hlasuje jinak, než Babiš doma mluvíNOVÉ
Lídryně do evropských voleb Dita Charanzová. Foto:

Jan Zatorsky

Domov

Ladislav Šustr

Nejdůležitější volby v historii Evropské unie. Tak popisuje předseda hnutí ANO Andrej Babiš nadcházející květnové volby, ze kterých vzejde nový Evropský parlament. Dle jeho slov chce hnutí evropské volby vyhrát. Jako lídryni kandidátky vybral současnou europoslankyni Ditu Charanzovou, se kterou měl Babiš v minulosti názorové spory. Hnutí ANO patří v europarlamentu do frakce ALDE a někdy hlasuje v rozporu s Babišovými názory, jež šéf hnutí prezentuje na domácí půdě. Největší roztržku vyvolalo hlasování pro sankční řízení proti Maďarsku, které podpořili všichni europoslanci z hnutí ANO. Babiš pak část z nich označil za zrádce.

Místopředsedkyně evropské frakce Aliance liberálů a demokratů Dita Charanzová svým tehdejším postojem k Maďarsku velmi popudila předsedu vlády Andreje Babiše. Premiér se svým přístupem k zahraniční politice velmi orientuje na země Visegrádské čtyřky, kam Maďarsko s Viktorem Orbánem patří. Po tehdejším hlasování ohledně sankčního řízení se Babiš na euruposlance naštval a vyzval je k podání vysvětlení. „Já se jich samozřejmě zeptám, proč tak hlasovali, protože to bylo zbytečné, protože stejně bude rozhodovat Evropská rada, a ne parlament,“ řekl po hlasování Babiš.

Jako zrádce následně označil europoslance Pavla Teličku a Petra Ježka, kteří se s Babišem názorově nepohodli. Charanzová však po společné schůzce s Andrejem Babišem uvedla, že si s premiérem vše vyříkali. Nadále však má k hlasování odlišný názor než Babiš. Předseda hnutí také europoslancům vyčítal, že ho předem neinformovali o svém postoji.

Charanzová se také liší postojem k jednotné evropské měně. Andrej Babiš je podle svých slov přesvědčen, že Česká republika žádné euro nepotřebuje. „Žádné euro. Nechci euro. Euro tady nechceme,” řekl Andrej Babiš v červnu roku 2017. „Každý ví, že je to krachující podnik. Je to o naší suverenitě. Chci českou korunu a nezávislou centrální banku. Nechci další věc, do které bude zasahovat Brusel,” řekl šéf hnutí ANO.

Babiš se také staví jednoznačně proti povinnému přijímaní žadatelů o azyl. Ve svých dřívějších vyjádřeních řekl, že lidé utíkající do Evropy jsou ekonomičtí migranti. „V našem volebním programu, který byl schválen Andrejem Babišem, neříkáme, že nechceme nikdy přijmout euro nebo že bychom neměli přijmout žádné uprchlíky,“ uvedla oproti tomu Dita Charanzová pro deník Observer v říjnu předloňského roku.

Charanzová se s premiérem také názorově rozešla během poslední prezidentské volby. Andrej Babiš tehdy veřejně podpořil prezidenta Miloše Zemana před bývalým předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem. „Je to člověk, který bojuje za naše národní zájmy, nebojí se jasně říct názor na Brusel, na kvóty, je na svou zemi hrdý,“ řekl Babiš při podpoře Zemana. Charanzová však podporovala druhého kandidáta. „Výsledky voleb nám nechaly naději na změnu. V druhém kole půjdu volit Jiřího Drahoše a držím nám palce, ať je nás takových víc než padesát procent,“ uvedla europoslankyně na twitteru.

Podle Babiše však byla Dita Charanzová zvolena předsednictvem strany jednomyslně. „I po tomto sněmu doufám, že vyhrajeme volby do Evropského parlamentu. Musíme pro to udělat maximum, protože my všichni potřebujeme, aby Evropský parlament nepřijímal zákony, které mají negativní dopad na život našich lidí, podnikatelů, živnostníků,“ řekl Babiš. „Naše aktuální preference odpovídají našemu volebnímu výsledku, to alespoň podle mě mluví o stabilní podpoře našeho hnutí a myšlenek, které reprezentujeme,“ dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

ANO nadále vládne Babiš s Faltýnkem. Šéf dostal jen 86,5 %

Pro Jourovou chci lepší post komisařky pro vnitřní trh, řekl Babiš