Týdeník Echo: Západ versus Čína, v Cambridgi teče víno proudem a rozbitá hračka Sparta

Týdeník Echo

Týdeník Echo: Západ versus Čína, v Cambridgi teče víno proudem a rozbitá hračka SpartaNOVÉ ČÍSLO 1
Domov
Týdeník ECHO
Sdílet:

První číslo Týdeníku Echo v roce 2019 přináší řadu novinek včetně dvou nových rubrik. Jedna se bude věnovat historii, druhá sociálním sítím. Titulním tématem prvního čísla je počínající studená kybernetická válka mezi Spojenými státy a Čínou. Lenka Zlámalová se mu věnuje i v kontextu vánočního poselství českého prezidenta Miloše Zemana.

„Miloš Zeman ve svém vánočním projevu ukázal, že není schopen nebo ochoten rozumět tomu, co se kolem něho odehrává. Nebo tomu naopak dobře rozumí a dělá ze svých posluchačů, voličů a občanů státu, jehož je hlavou, hlupáky,“ píše Lenka Zlámalová v úvodu svého článku.

A pokračuje: „Prezident republiky přirovnal aktuální obavy z čínských technologií, symbolizovaných firmami Huawei a ZTE, k úzkostem, které měl komunistický režim z mandelinky bramborové. O ní se snažil šířit fámu, že je to americká biologická zbraň, což byl úchylný výmysl komunistické propagandy. Zeman si zjevně neuvědomuje, že se ocitl uprostřed začínající studené technologické války mezi Spojenými státy a Čínou. To, co sledujeme a do čeho se jako jeden z miniaturních hráčů dost nešikovně zaplétáme, jak mimózním chováním prezidenta republiky, tak úskočnou snahou zalíbit se všem, přehrávanou premiérem Andrejem Babišem, je tvrdý souboj o ekonomickou a technologickou dominanci pro příští desítky let. Hlavní hráči jsou dva. Spojené státy a Čína. Ostatní včetně nás si v té nové studené válce musí najít své místo. A přestože nás budou Zeman a Babiš přesvědčovat o opaku, je nutné si vybrat. Nelze hrát na obou stranách.“

Působivou reportáží ze svého tříměsíčního pobytu v Cambridgi přispěl Ondřej Šmigol. A co ho na této prestižní univerzitě nejvíc překvapilo? Asi množství alkoholu, konzumovaného tam vesele pedagogy i studenty. „Ten teče proudem a často za univerzitní peníze, takže studenti mají možnost se zřídit zadarmo. Kolej Peterhouse, které jsem byl dočasným členem, měla ve vinném sklepě – studenti o tom byli přesvědčeni – přes třicet tisíc lahví. Víno se podávalo před semináři, během seminářů, po seminářích. Šampaňské s mistrem koleje, uvítací večírek, víno se sýrem, halloweenská party, diskusní večeře s vínem, portské s děkanem, i když děkan portské nemá rád, alkoholické akce nebraly konce. Cílem ale nikdy nebylo zpít se do němoty, ale rozproudit akademickou diskusi, uvolnit ledy, začít budovat vazby.“

A o tom, proč se fotbalové Spartě nedaří v domácích ani evropských soutěžích, se rozepsal Michael Durčák. V 1. čísle VI. ročníku Týdeníku Echo je však ještě hodně dalšího čtení, třeba nová rubrika Ondřej Štindla nazvaná V bublině. Jejím úkolem je „přinášet čtenářstvu stručný vhled do dění na sociálních sítích podaný značně subjektivně – daný zorným polem autora a také jeho zcela subjektivním výběrem“.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články