1 Ústavní soud

Jednal na „principu bratrství“. Ůstavní soud se zastal Francouze pomáhajícího migrantům

NOVÉ

Témata:

Francouzský ústavní soud se zastal farmáře a aktivisty z jihu země, který byl loni odsouzen k podmíněnému trestu čtyř měsíců vězení za pomoc migrantům. Cédric Herrou byl potrestán za to, že pomohl dvěma stovkám migrantů přejít italsko-francouzskou hranici. Informovala o tom agentura AFP.

Ústavní rada uvedla, že nelze stíhat nezištnou podporu „neregulérního pobytu“, a to s odůvodněním, že jednání na „principu bratrství“ patří k hlavním pilířům francouzské ústavnosti. Rada připomněla, že devizou Francouzské republiky je heslo „Svoboda, rovnost, bratrství“, z něho vyplývá i svoboda pomáhat druhým z humanitárních důvodů, aniž by se při tom muselo brát v potaz, zda pobyt dotyčných osob je regulérní.

Farmář z Breil-sur-Roya v jihovýchodním departementu Alpes-Maritimes byl již dříve souzen za podporu nelegální migrace a za přechovávání migrantů v opuštěné budově francouzských železnic. Přes italsko-francouzské hranice do údolí řeky Roya převedl kolem 200 převážně súdánských a eritrejských běženců, některé poté ubytoval u sebe doma a pomáhal jim také v pohybu po Francii.

Francouzský zákon z roku 2012 poskytuje právní ochranu osobám, které migrantům pomáhají „humanitárními a spontánními činy“, podle obžaloby ale Herrou tohoto zákona zneužíval. Aktivista trvá na tom, že to, co dělal, bylo nutné, a domnívá se, že soudy se staly nástrojem politiky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Francie obnoví povinnou vojenskou službu. Narukují chlapci i dívky od 16 let


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.