1 Brexit

Britští liberálové jdou do eurovoleb s peprným a hanlivým sloganem

, NOVÉ

Témata: ,

Britští liberální demokraté chtějí před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu získat hlasy odpůrců odchodu Spojeného království z Evropské unie. Frustrované příznivce EU na svůj program chtějí upozornit mimo jiné peprným sloganem, který by se dal přeložit jako "Do hajzlu s brexitem". Při dnešním zahájení předvolební kampaně ovšem představili i alternativní slogan určený poněkud konzervativnějším voličům, informovala agentura Reuters.

Liberální demokraté dnes na twitteru zveřejnili fotografii svého předsedy Vince Cablea, který drží v rukou program strany do voleb do Evropského parlamentu. Na brožuře jsou vyobrazeny transparenty, z nichž ten nejvýraznější nese peprný nápis "Bollocks to brexit". To se dá volně přeložit jako "Do hajzlu s brexitem". Další transparenty v pozadí nesou nápis poněkud mírnější: "Stop brexitu".

Slovo "bollocks" se v hovorové britské angličtině používá k hanlivému označení nesmyslu. Heslo "Bollocks to brexit" v minulosti na tričkách či nálepkách používali různé skupiny příznivců setrvání Británie v EU.

"Je to pokus vyjádřit trochu ostřejší formou to, co si mnoho lidí ve skutečnosti myslí," uvedl v reakci na kritiku za použití vulgárního výrazu předseda liberálních demokratů Cable v rozhovoru s televizí ITV. Moderátorka stanice, která divákům brožuru ukazovala, přitom část názvu zakrývala prsty.

"Je to jasné, je to upřímné," bránil volbu hesla dále 76letý Cable. Někteří lidé se sice podle něj budou cítit uražení, "jiní si ale pomyslí: Tihle lidé říkají naprosto upřímně, co si myslí," dodal předseda Liberálních demokratů. Pro konzervativnější voliče má navíc strana připraveny brožury pouze s nápisem "Stop brexit".

Británie měla původně Evropskou unii opustit 29. března, později 12. dubna a nyní je nejzazší termín brexitu stanoven na 31. října. Vláda premiérky Theresy Mayové donedávna prohlašovala, že se pokusí brexitovou dohodu schválit do 22. května, aby se nemuseli Britové účastnit voleb do Evropského parlamentu. V úterý ale faktický zástupce britské premiérky David Lidington uznal, že vláda dohodu včas neprosadí, a evropské volby se tak v Británii budou konat 23. května.

Liberální demokraté, kteří podporují setrvání Británie v EU, mají v 650členném britském parlamentu jen 11 poslanců. Z místních voleb z počátku května, které se konaly v Severním Irsku a velké části Anglie, ale vzešli posíleni. Počet svých křesel v místních radách téměř zdvojnásobili. Vládní konzervativci a opoziční labouristé naopak vyšli z voleb jako poražení.

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.