Letošní zima skoro bez srážek a beze sněhu bude mít dramatický dopad na sucho
sucho
V posledních letech se stává sucho v České republice stále zásadnějším tématem. Lidé to pociťují na prudce rostoucích cenách potravin či ve svých vlastních studnách, v nichž je rok od roku méně vody. Česká krajina by pro zlepšení potřebovala, aby byla přes zimu pod souvislou pokrývkou sněhu, který by se pomalu vsakoval do podzemních vod. Letošní zima však zatím trpí na nedostatek sněhu, takže se dá předpokládat, že pokud se situace nezmění, bude sucho trápit Česko i v roce 2020.
„Dosavadní situace počasí v zimě (nízké jakékoliv srážky a vysoké teploty) naznačuje, že situace z hlediska tří základních druhů sucha (meteorologické, hydrologické, agronomické) bude na řadě lokalit v ČR pravděpodobně velmi dramatická,“ uvedl pro Echo24 Petr Fučík z oddělení Hydrologie a ochrany vod VÚMOP.
Podobně hodnotí průběh letošní zimy i další hydrologové. „Hodnotím ho jako rizikový. Nejde ale jen o sníh, i srážek bylo od listopadu málo, a ty rovněž doplňují zásoby podzemní vody. Sníh je pochopitelně příznivější, protože odtává pomalu a voda se více vsakuje, než je tomu u deště,“ řekl pro Echo24 ekolog David Pithart ze společnosti Beleco.
Že není situace dobrá, ukazují i konkrétní čísla. „11,3 % území České republiky je zasaženo půdním suchem,“ píše Český hydrometerologický ústav k 5. lednu 2020. Situace je o něco horší v Čechách než na Moravě. Problémy však trápí republiku napříč. „V převážné většině povodí v Čechách, v Osoblahy, Bečvy, dolní Moravy, Jihlavy a Dyje je stav podzemní vody hodnocen jako mírně až silně podnormální. Mimořádně podnormální zůstala povodí Labe od Doubravy po Jizeru, Jizery a dále oblast soutoku Dyje a Moravy. Na mimořádně podnormální ze silně podnormálního se zhoršilo povodí Lužnice,“ uvádí nadále ústav.
„Podle aktuálních modelů nás čeká pokračování nadprůměrně teplého a bohužel i suchého počasí bez významných srážek. To by mělo znamenat i minimum sněhu na většině území republiky. Sucho se bude slabě prohlubovat,“ informuje o informaci k datu 5. ledna také server intersucho. Souvislá sněhová vrstva se drží pouze na místech přibližně 700 metrů nad mořem.
Kvůli suchu vznikne nový dotační program k propojení vodovodů
Na rekonstrukci páteřních vodovodů a propojování vodovodních soustav dá stát v příštích dvou letech bezmála půl miliardy korun. Ministerstvo zemědělství proto vytvoří samostatný dotační program pro vlastníky vodárenské infrastruktury, oznámil šéf úřadu Miroslav Toman (za ČSSD). Peníze mají sloužit ke zmírnění následků lokálního sucha.
Ministerstvo provedlo revizi stávajících propojení vodárenských soustav. Z této revize mimo jiné vyplývá, že v příštích letech bude takto nutné investovat zhruba 20 miliard korun.
V současnosti mají vlastníci vodovodní infrastruktury připraveno sedm projektů v celkové hodnotě zhruba 700 milionů korun. Tyto projekty mají platné stavební povolení, nebo u nich běží stavební řízení, a proto je možné je dokončit v následujících dvou letech, uvedlo ministerstvo.