2 Jedinečné záběry

V Norsku objevili neznámé, 50 let staré vystoupení Karla Kryla. Podívejte se

, NOVÉ

Témata: , ,

V Norsku se našlo přes 22 minut dosud neznámých záběrů z recitálu československého písničkáře a básníka, jednoho z tuzemských nejvýznamnějších protikomunistických umělců, Karla Kryla. Záznam vznikl pravděpodobně v červnu 1969, kdy bylo Krylovi 25 let, a nese název ... přehlídka skončila, vězení je místo, kde žijeme.

Krylovo umělecké pásmo uveřejnila na svých stránkách norská televize NRK TV. Podle jejích údajů byl recitál odvysílán na stanici NRK1 28. října 1969. „Setkání s československým zpěvákem Karlem Krylem,“ říká popisek. Písničkář během něj recituje, zpívá své písně, ať už je to jeho nejznámější Bratříčku, zavírej vrátka nebo Salome, Jeřabiny či Marat ve vaně. Vystoupení prokládá ilustracemi na přistavenou tabuli a vymezuje se proti komunistickým režimům. „Každému je jasné, že jestliže na mě míří zbraň, jsem nucen mlčet. Nemůžu-li mluvit, můžu malovat, nebo zpívat proti,“ říká na jednom místě.

Na záběry upozornil Vojtěch Klimt, spisovatel a předseda Klubu Karla Kryla. „Česká televize údajně jedná o jeho odvysílání, český stát by měl záznam koupit, protože se jedná o národní kulturní památku, nic podobného se u nás po běsnění cenzorů nezachovalo,“ míní Klimt.

Čtěte také: Forman, Kryl, Škvorecký. Za první rok okupace emigrovalo 104 tisíce lidí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.