V Norsku objevili neznámé, 50 let staré vystoupení Karla Kryla. Podívejte se

Jedinečné záběry

V Norsku objevili neznámé, 50 let staré vystoupení Karla Kryla. Podívejte seNOVÉ
Karel Kryl v norské televizi Foto:

Reprofoto: NRK TV

2
Svět

jhr Echo24

V Norsku se našlo přes 22 minut dosud neznámých záběrů z recitálu československého písničkáře a básníka, jednoho z tuzemských nejvýznamnějších protikomunistických umělců, Karla Kryla. Záznam vznikl pravděpodobně v červnu 1969, kdy bylo Krylovi 25 let, a nese název ... přehlídka skončila, vězení je místo, kde žijeme.

Krylovo umělecké pásmo uveřejnila na svých stránkách norská televize NRK TV. Podle jejích údajů byl recitál odvysílán na stanici NRK1 28. října 1969. „Setkání s československým zpěvákem Karlem Krylem,“ říká popisek. Písničkář během něj recituje, zpívá své písně, ať už je to jeho nejznámější Bratříčku, zavírej vrátka nebo Salome, Jeřabiny či Marat ve vaně. Vystoupení prokládá ilustracemi na přistavenou tabuli a vymezuje se proti komunistickým režimům. „Každému je jasné, že jestliže na mě míří zbraň, jsem nucen mlčet. Nemůžu-li mluvit, můžu malovat, nebo zpívat proti,“ říká na jednom místě.

Na záběry upozornil Vojtěch Klimt, spisovatel a předseda Klubu Karla Kryla. „Česká televize údajně jedná o jeho odvysílání, český stát by měl záznam koupit, protože se jedná o národní kulturní památku, nic podobného se u nás po běsnění cenzorů nezachovalo,“ míní Klimt.

Čtěte také: Forman, Kryl, Škvorecký. Za první rok okupace emigrovalo 104 tisíce lidí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.