ČR nemá žádnou alternativu k členství v EU, říká ministr zahraničí Petříček

Výročí vstupu ČR do EU

ČR nemá žádnou alternativu k členství v EU, říká ministr zahraničí PetříčekNOVÉ
Tomáš Petříček Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Česká republika nemá alternativu k členství v Evropské unii a ani žádnou takovou alternativu nehledá. Na konferenci k 15 letům českého členství v EU to ve čtvrtek řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle něj nelze hledět na členství EU jen účetním pohledem, ale je nutné vnímat i to, že se v unii Česko spojuje se zeměmi, které sdílejí společné hodnoty. Česká eurokomisařka Věra Jourová uvedla, že z ekonomického hlediska je české členství v EU jednoznačný úspěch. Premiér Andrej Babiš (ANO) na konferenci znovu vyzval k posílení role národních států v unii.

„Členství v Evropské unii je pro nás jednoznačně výhodné,“ řekl Petříček. Připomněl, že členství hospodářsky pomáhá českým firmám, lidé díky němu mohou snáz cestovat do zahraničí, mohou v zahraničí levněji telefonovat nebo i v Česku mohou snáz nakupovat v internetových obchodech. Česko také v zahraniční politice může díky členství v EU mluvit silnějším hlasem.

Jourová označila členství ČR v EU za jednoznačný úspěch. „Naprosto jednoznačně je Česká republika vítěz, ekonomicky jsme bohatší,“ řekla. Ocenila také, že Evropská unie rozhoduje na základě kompromisů a usiluje o to, aby nikdo neodcházel od jednacího stolu jako poražený.

Ministr zdůraznil, že členství v unii nelze hodnotit jen na základě transakční logiky. „Spolu s NATO je pro nás Evropská unie jednoznačným zakotvením na rozvinutém a prosperujícím Západě. Spojuje nás s těmi, se kterými sdílíme základní hodnoty,“ řekl.

Petříček také uvedl, že by v EU mělo 15 let po velkém rozšíření přestat rozdělování členských států na staré a nové. Zároveň podle něj nemají vznikat ani nové dělicí linie.

Babiš vyzval k posílení role národních států v EU. Podle něj je zejména potřeba, aby si země mohly samy rozhodovat o využití peněz z evropských fondů.

Podle Jourové je třeba, aby český hlas v unii byl slyšet. „Je potřeba, abychom měli silný hlas a abychom vyžadovali respekt. Ale zároveň musíme vnímat, co nám říká druhá strana,“ řekla. Podle ní je třeba, aby Česko začalo být v EU vnímáno jako stát, který přináší i nějakou přidanou hodnotu a neusiluje pouze o vyrovnání životní úrovně se Západem.

Politici by podle Petříčka měli ukazovat lidem, že se Česko podílí na fungování unie. „Musíme zdůrazňovat, že se Česká republika podílí na rozhodování, není to diktát Bruselu,“ řekl. Politici podle něj také musejí ukazovat výhody unie a nenechat debatu jen odpůrcům členství.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Timmermans varoval, že bez solidarity mezi státy EU ohledně migrantů hrozí hranice

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články