Zeman ukončil návštěvu Izraele. Příště by už mohl otevřít ambasádu v Jeruzalémě

Zeman ukončil návštěvu Izraele. Příště by už mohl otevřít ambasádu v JeruzaléměNOVÉ
Domov

Jedinečná zahraniční cesta

Prezident Miloš Zeman ve středu ukončil cestu do Izraele návštěvou hranice židovského státu s palestinským Pásmem Gazy. Společně s manželkou Ivanou měli možnost podívat se do tunelu, který vybudovali palestinští radikálové. Poté navštívili kibuc Nachal Oz, informoval na Twitteru Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Pan prezident a jeho paní se vrtulníkem izraelské armády přepravili z Jeruzaléma na hranici Izraele s pásmem Gazy. Měli možnost navštívit tunel, který teroristé vybudovali z Gazy do Izraele,“ napsal k programu posledního dne návštěvy Ovčáček. „Následovala návštěva kibucu Nachal Oz, který je nejčastěji ostřelován teroristickým Hamásem,“ dodal.

Prezident v kibucu zasadil památeční strom kousek od místa, kde nedávno dopadla raketa vyslaná palestinskými radikály.

Zeman do židovského státu přiletěl v neděli. Položil květiny u hrobu významného sionisty Theodora Herzla a večer se setkal s podnikateli. V pondělí v projevu v izraelském parlamentu – Knesetu – slíbil, že udělá vše pro to, aby se otevřela česká ambasáda v Jeruzalémě. Prezidentovi Reuvenu Rivlinovi předtím při setkání řekl, že nevidí Pásmo Gazy jako nezávislý stát, protože tamější vládní hnutí Hamás vnímá jako teroristickou organizaci.

V úterý český prezident a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v Jeruzalémě otevřeli Český dům. Netanjahu při té příležitosti navrhl, aby se znovu se Zemanem setkali příští rok v Praze a ve stejném roce otevřeli také ambasádu v Jeruzalémě.

Vztahy mezi Izraelci a Palestinci se v posledních měsících opět vyostřily. Při nedávném ostřelování bylo z Pásma Gazy vypáleno na Izrael přes 400 raket. Palestinci v Gaze od konce března a většinou v pátek u hranice s židovským státem protestují proti izraelské blokádě a za možnost vrátit se na území, která byla kdysi domovem jejich předků, ale dnes leží v Izraeli. Izraelští vojáci při protestech dosud zastřelili přes 200 Palestinců. Zabit byl jeden izraelský voják. Izraelská armáda hájí použití ostrých nábojů s tím, že brání své území. Palestinci při protestech házejí na vojáky kamení, zapalují pneumatiky nebo posílají přes hranici zápalné balonky s hořlavinami.

Pásmu Gazy vládne od roku 2007 radikální hnutí Hamás, které vedlo proti Izraeli tři války. Hamás tvrdí, že protesty budou pokračovat, dokud Izrael blokádu neukončí.

Čtěte také: Ostrostřelkyně Ivana Zemanová. V Izraeli střílela ve výcvikovém středisku odstřelovačů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články