Bývalý velvyslanec USA v Česku pracuje pro Bakalu. Nabídku přijal s „radostí“

Bakala versus Krúpa

Bývalý velvyslanec USA v Česku pracuje pro Bakalu. Nabídku přijal s „radostí“NOVÉ 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Bývalý velvyslanec USA v Česku Andrew Schapiro pracuje pro finančníka Zdeňka Bakalu. Konkrétně je jedním z jeho právníků v případu žaloby, kterou Bakala podal na podnikatele Pavla Krúpu pro vydírání u amerického federálního soudu. Informaci deníku Echo24 potvrdila Šárka Samková z Bakalovy společnosti BM Management, která jej zároveň mediálně zastupuje.

„Poznal jsem pana Bakalu, když jsem byl velvyslancem v České republice. Vždycky byl hrdý Čech a aktivně podporoval demokratické hodnoty a volný trh. Když mě požádal o pomoc v této kauze, s radostí jsem to přijal,” uvedl Andrew Schapiro, jehož ve funkci amerického velvyslance vystřídal Stephen King.

Bývalý spolumajitel těžební firmy OKD Zdeněk Bakala podal na konci září u amerických soudů žalobu na slovenského podnikatele Pavola Krúpu pro pokus získat vydíráním 500 milionů korun. Žaloba uvádí, že se Krúpa pokusil Bakalu donutit, aby zaplatil desítky milionů dolarů za ukončení kampaně ‚štvavého obtěžování, očerňování a zasahování do jeho podnikatelské činnosti‘. Při organizaci tohoto nátlaku měl Krúpovi napomáhal Adam Swart, šéf americké společnosti specializující se na klamavou komunikaci s veřejností a protestní akce na objednávku. Text žaloby zveřejnil už dříve deník E15.

Krúpa se dlouhodobě angažuje v kauze OKD. Příkladem může být záměr, kdy chtěl odvézt horníky z Moravskoslezského kraje do Švýcarska, kde Bakala bydlí. V minulosti také nabídl, že černouhelnou společnost OKD odkoupí. Rolí Bakaly v OKD se nyní zabývá také sněmovní vyšetřovací komise. Bakala, který žije ve Švýcarsku, se před komisi odmítl dostavit.

Bakala i Schapiro se v různých časech a v různém měřítku dostali „do hledáčku“ prezidenta Miloše Zemana. Vůči Bakalovi se Zeman vymezuje pravidelně, zatím naposledy na adresu Bakaly či Viktora Koženého mířily Zemanovy vulgarity v živém rozhovoru pro Český rozhlas. Schapira prezident Zeman loni obvinil, že chyběl na Pražském hradě v den oslav 28. října. Schapiro ale ve Valdštejnském sále prokazatelně byl.

Zeman o Bakalovi hovořil naposledy v Českém rozhlase, kde prozradil jména některých lidí, které vyznamená u příležitosti 28. října. Právě Krúpu a bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou i někdejší novinářku Janu Lorencovou přitom charakterizoval jako bojovníky proti „ekonomickým zmrdům“, za které označil Koženého či Bakalu.

Komentář Lenky Zlámalové o plánovaném vyznamenání Pavla Krúpy čtěte zde.

Americkým velvyslancem v Česku byl Schapiro od září 2014, jmenoval ho tehdejší prezident Barack Obama. Vzhledem k tomu, že Schapiro nebyl kariérní diplomat a jeho nominace byla politická, po skončení Obamova funkčního období letos v lednu musel úřad ambasadora opustit.

Zdeněk Bakala se postupně zbavuje aktiv v Česku. Z velkých majetků mu zde patří například vydavatelství Economia (vydává Respekt, Ekonom a Hospodářské noviny).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

Dále čtěte: Bakala podal u amerických soudů žalobu na podnikatele Krúpu kvůli vydírání

Stál u „zázračného“ zbohatnutí Grosse. Od Zemana převezme vyznamenání

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články