Babiš píše do Bruselu: Střet je vyřešen, nepovedu radu pro fondy EU
Střet zájmů
Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes informoval dopisem evropského komisaře pro rozpočet Günthera Oettingera, že s okamžitou platností odstoupil z vedení vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. Novinářům řekl, že z výčtu možností, které mu dal Oettinger na výběr, aby se vyvaroval pochybností o střetu zájmů kvůli dotacím pro Agrofert, vyhověl třetí. Ta premiérovi nabízela, aby se zdržel účasti na rozhodnutích souvisejících s údajným střetem zájmů. Babiš opět odmítl, že ve střetů zájmu je. Další jednání český premiér neočekává.
Čtěte také: Jak europoslanci argumentovali pro zastavení dotací Agrofertu? Přečtěte si celé usnesení
Podle premiéra Andreje Babiše už v současnosti existují dostatečná opatření proti vzniku střetu zájmů. „Navíc jako člen vlády nikdy nerozhoduji sám, můj vliv odpovídá jednomu hlasu z mnoha,“ řekl premiér na tiskové konferenci po jednání vlády. Podle něj jeho odstoupení z vedení fondů ESIP spor o střet zájmů s Evropskou unií vyřeší. „V tomhle smyslu odchází dopis na pana Oettingera, kde de facto vyhovujeme jeho návrhu, té alternativě 3, a zároveň konstatujeme, že zástupci jednotlivých ministerstev jsou k dispozici pro další jednání, pokud to bude potřeba, ale spíš si myslíme, že v tomhle případě by to mělo být všechno vysvětleno,“ řekl Andrej Babiš.
V dalších variantách řešení komisař hovořil o tom, že by premiér měl buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, nebo zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských fondů. Babiš komisaři dnes také odpověděl, že od 2. srpna, kdy vešla nová evropská pravidla v platnost, se žádné jednání o evropských dotacích neuskutečnilo a že osobně o dotacích ani jejich kontrole nerozhoduje.
Už po zveřejnění zprávy tiskového odboru vlády se však ozvala Transparency International i někteří zástupci opozice, podle nichž premiérovo odstoupení střet zájmů nevyřeší. „Rada je pouze poradním orgánem vlády, takže ve výsledku o všem stejně rozhoduje vláda, ve které Andrej Babiš ale stále figuruje. Problém střetu zájmů Andreje Babiše se tím tedy vůbec neřeší,“ napsal Petr Leyer z organizace Transparency International, která stojí za podáním podnětu k prošetření Babišova údajného střetu zájmů Evropské komisi.
Čtěte také: Babišův odchod z čela rady pro fondy EU střet zájmů nevyřeší, tvrdí TI i opozice
Vládní opatření
Vládní dokument uvádí, že předseda vlády se jednání rady nebude účastnit, dokud novela nebude schválena. „Po nabytí účinnosti předloženého zákona rozhodne vláda svým usnesením – formou nového znění Statutu rady – který z členů vlády (tzn. již nikoli její předseda) bude stát v čele rady,“ uvádí předkládací zpráva.
Nyní může radě podle zákona předsedat pouze premiér. „Dosavadní určení výhradně osoby předsedy vlády jako předsedy rady není dostatečně flexibilní z pohledu věcné působnosti faktické implementace evropské politiky soudržnosti v podmínkách ČR. Rada je poradním orgánem vlády, navrhuje se svěřit zákonem vládě možnost určit si svým usnesením, který člen vlády ji povede jako její předseda,“ uvádí dále materiál, který byl do knihovny vládní legislativy vložen dnes.
Úkolem rady je posuzovat koncepční i aktuální otázky spojené s evropskou politikou soudržnosti v ČR předtím, než jsou předloženy k projednání vládě. Jednání rady se mj. zaměřuje na soulad evropských dotačních programů s dohodou, kterou ČR má s EU. Rada také navrhuje vládě systémová opatření týkající se čerpání fondů EU.
Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger doporučil Babišovi podle webu Respekt.cz tři způsoby, jakými by se mohl zbavit střetu zájmů v souvislosti s koncernem Agrofert. Měl by buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských fondů, nebo se zdržet účasti na rozhodnutích souvisejících s údajným střetem zájmů. V takovém případě by podle komisaře musel mimo jiné odstoupit z vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy, neúčastnit se rozhodování ani komunikace v oblastech, na kterých by mohl přes Agrofert profitovat, a nominovat za sebe v takových rozhodnutích někoho jiného.
Evropský parlament ve čtvrtek přijal rezoluci, v níž vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadují mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Ministerstvo financí oznámilo, že nebude komisi takové žádosti posílat.
Agrofert, který vlastnil Babiš při svém vstupu do vlády v roce 2014 a loni ho vložil do svěřenského fondu kvůli českému zákonu o střetu zájmů, je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru.