Babišův odchod z čela rady pro fondy EU střet zájmů nevyřeší, tvrdí TI i opozice

STŘET ZÁJMŮ

Babišův odchod z čela rady pro fondy EU střet zájmů nevyřeší, tvrdí TI i opoziceAKTUALIZUJEME 1
Domov
Sdílet:

Rozhodnutí, že premiér Andrej Babiš (ANO) nebude předsedat Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF), nevyřeší problém s jeho střetem zájmů kvůli dotacím pro holding Agrofert. Na dotaz to uvedl Petr Leyer z organizace Transparency International (TI). Také podle zástupců opozičních TOP 09 a STAN Babišův střet zájmů bude pokračovat. Babiš v minulosti opakovaně uvedl, že ve střetu zájmů není, protože vložil holding Agrofert do svěřenských fondů.

„Rada je pouze poradním orgánem vlády, takže ve výsledku o všem stejně rozhoduje vláda, ve které Andrej Babiš ale stále figuruje. Problém střetu zájmů Andreje Babiše se tím tedy vůbec neřeší,“ napsal Leyer. „Andrej Babiš by měl tedy předmětný střet řešit spíše z hlediska podnikatele (omezení dotací pro Agrofert), nikoliv vzdáním se politických (a v tomto případě navíc nikoliv významných) pozic,“ doplnil.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše tento krok řešení nepřinesl. „Bylo by naivní se domnívat, že vzdáním se funkce v Radě evropských fondů Babiš svůj kolosální problém vyřeší. Nevyřešila by jej ani novela zákona. Je totiž nereálné, aby byl předseda vlády ze své pozice zcela izolován od dotační politiky, jak nařizuje evropské právo,“ uvedl Bartoš na twitteru.

V podobném duchu se vyjádřil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Vláda sice schválila, že premiér nebude muset předsedat radě pro evropské fondy, ale to na jeho střetu zájmů nic nemění. Rada je totiž pouze poradním orgánem vlády, takže vláda je ta, kdo má v dotacích poslední slovo. Pokud se ale jedná o první z řady kroků, je to dobrý start,“ uvedl v tiskovém prohlášení.

„Premiér Babiš odstupuje z Rady vlády pro evropské fondy (ESIF). Tolik zapírání a nakonec problém přeci jen existuje,“ reagoval na twitteru europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Podle něj ale Babišův střet zájmů trvá v jiných pozicích, ve kterých premiér vystupuje. „Kdo jej ale zastoupí na Evropské radě, kde se bude rozhodovat o zastropování zemědělských dotací, což by pro jeho koncern znamenalo zhruba -35 procent na přímých dotacích?“ napsal.

Vláda schválila návrh novely zákona o podpoře regionálního rozvoje, která umožní, aby radě ESIF předsedal i jiný člen vlády než premiér. Návrh je reakcí na kritiku Evropské unie ohledně možného Babišova střetu zájmů.

Evropský parlament ve čtvrtek přijal rezoluci, v níž vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadují mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Ministerstvo financí oznámilo, že nebude komisi takové žádosti posílat.

Čtěte také: Jak europoslanci argumentovali pro zastavení dotací Agrofertu? Přečtěte si celé usnesení

Agrofert, který vlastnil Babiš při svém vstupu do vlády v roce 2014 a loni ho vložil do svěřenského fondu kvůli českému zákonu o střetu zájmů, je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru.


Čtěte dále: Stopka pro dotace. Agrofert peníze zatím nehodlá vracet

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články