Česko vzpomíná na Palacha. Stovky lidí protestovaly proti Babišovi a Ondráčkovi

Demonstrace v Praze

Česko vzpomíná na Palacha. Stovky lidí protestovaly proti Babišovi a OndráčkoviNOVÉ
Česko vzpomíná na Palacha. Stovky lidí protestovaly proti Babišovi a Ondráčkovi Foto:

FOTO: Karolína Vaverková

5
Domov
Echo24
Sdílet:

Protestovat proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti nominaci poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM) na předsedu komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů přišly v úterý na pražské Malostranské náměstí více než dvě stovky lidí.

Organizátorům demonstrace, která se konala v sousedství Poslanecké sněmovny, vadí, že se o důvěru pro svou vládu ucházel politik, který byl kvůli dotacím pro farmu Čapí hnízdo obviněn z podvodu. S Ondráčkovou nominací nesouhlasí, protože se jako policista v roce 1989 podílel na potlačování demonstrací kritiků tehdejšího režimu.

„Akce byla původně svolána na protest proti volbě pana Ondráčka jako předsedy kontrolního výboru GIBS, ale tím, jak se mění situace v Parlamentu, přerostla v demonstraci nespokojenosti občanů s děním v Parlamentu,“ uvedli organizátoři v prohlášení.

Lidé měli vlajky Česka a Evropské unie, jiní transparenty s hesly proti Babišovi. Některá hesla odkazovala na Jana Palacha, který se před 49 lety upálil kvůli vývoji v československé společnosti po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.

Na Palacha vzpomněli i řečníci. „Máme na paměti památku Jana Palacha a další z Palachova týdne,“ řekl lidem organizátor Tomasz Peszyński. Na akci promluvil i neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček, překladatel Hayato Okamura, bratr šéfa hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, nebo aktivista a iniciátor studentské výzvy Chvilka pro Andreje Mikuláš Minář. Za Palacha protestující drželi minutu ticha. Demonstraci zakončili zpěvem státní hymny.

Proti tomu, aby GIBS řídil Ondráček, se během úterních vzpomínek na Palachův týden vyslovili také tehdejší disidenti Dana Němcová se synem Davidem, Petr Placák a Jana Marcová (dříve Petrová), kteří se po 29 letech sešli u pomníku svatého Václava. Sněmovna má o novém šéfovi komise znovu rozhodovat ve středu. Disidenti připomněli, že Ondráček se o své minulosti u SNB a Veřejné bezpečnosti nechce bavit a nedistancoval se od ní.

„Instalovat ho do čela sněmovního orgánu pro kontrolu policie je výsměchem našemu demokratickému systému. Je to pohrdání lidskou svobodou a lidskými právy i urážkou statisíců obětí represí komunistického režimu a všech těch, kteří se za cenu příkoří zasloužili o dnešní svobodnou společnost,“ četl Placák ze společného prohlášení.

Před apatií a letargií ve společnosti varovali také zástupci Univerzity Karlovy a Vysoké školy ekonomické, kteří si při tradičním pietním aktu u Filozofické fakulty připomněli Palachův čin. „Odkaz Jana Palacha nesmí zůstat zapomenut a musí nám připomínat to, že demokracie a svoboda nejsou samozřejmé a je třeba je hájit, je třeba za ně bojovat. Někteří z nás za ně přinesli oběť nejvyšší,“ řekl přihlížejícím lidem rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima.

Čin Jana Palacha si pamětníci a studenti připomněli také v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze. Podle nich je poselství Palachova skutku, který měl vyburcovat českou společnost z letargie, aktuální i po půl století. „Bylo to neuvěřitelné, co tehdy pohnulo celým světem a jakou odezvu čin měl. Měl zavazující sílu sebeoběti člověka, který se odevzdává, aby nás probudil k životu,“ řekl profesor evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy Jakub Trojan, který jako evangelický farář Palacha pohřbíval.

Čtěte také: Drtivá porážka. Babišova vláda důvěru nezískala, premiér bude vyjednávat s ČSSD a SPD

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články