Drtivá porážka. Babišova vláda důvěru nezískala, premiér bude vyjednávat s ČSSD a SPD

Babišova menšinová vláda

Drtivá porážka. Babišova vláda důvěru nezískala, premiér bude vyjednávat s ČSSD a SPDAKTUALIZOVÁNO
Premiér Andrej Babiš Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

6
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Sněmovna jednobarevné menšinové vládě Andreje Babiše důvěru nevyslovila. Pro vládu hlasovalo všech 78 poslanců hnutí ANO, proti 117 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Zbývajících pět poslanců nebylo přítomných. Vláda nyní bude muset podat demisi. Vyjednávat s ostatními sněmovními stranami kvůli druhému pokusu o sestavení vlády a získání důvěry hodlá hnutí ANO ihned. Už tento týden by se měl Andrej Babiš podle svých slov sejít s ČSSD a SPD. Milan Chovanec ale v úterý večer na svém twitteru uvedl, že ČSSD bude brát jednání pouze jako neformální nezávaznou konzultaci. Dopoledne před hlasováním o důvěře doporučil mandátový a imunitní výbor poslancům vydat Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Události na plénu sněmovny jsme sledovali živě.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

9:50 Vláda bude mít od února pozměněný jednací řád

Nový jednací řád pro své vlastní fungování a zasedání dnes schválila vláda. Premiér Andrej Babiš označil předchozí kritiku změn aktuálního textu jednacího řádu za bublinu či dezinformace. Z textu podle něj nakonec vypadlo i ustanovení, podle kterého měl premiér v poslední instanci řešit spory mezi ministry, aby se předešlo rozporům při samotném zasedání.

9:40 Zeman příjme demisi vlády do konce týden

Prezident Miloš Zeman přijme demisi vlády Andreje Babiše do konce pracovního týdne. Podrobnosti nyní Hrad domlouvá, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Vicepremiér Richard Brabec předpokládá, že schůzka se uskuteční dnes nebo ve čtvrtek.

9:25 Babišovým poradcem pro školství by se měl stát člen SPD Michal Šmucr

Server Aktuálně.cz přinesl informaci, že by se poradcem premiéra Andreje Babiše měl stát spoluautor programu SPD Michal Šmucr, který je předseda programové komise hnutí a bojuje proti multikulturní výchově.

8:50 Vláda schválila demisi, Babiš požádá Zemana o setkání

Vláda odsouhlasila demisi. Andrej Babiš to potvrdil novinářům na tiskové konferenci po skončení jednání vlády. Babiš dále uvedl, že požádá prezidenta Miloše Zemana o schůzku, na které mu demisi předá.

6:30 Schůzka kabinetu

Ministři se scházejí ve Strakově akademii, dnes by měli podat demisi, ale zemi budou řídit dál.

STŘEDA 17. ledna

17:17 Jsme připraveni jednat o koaliční vládě, zní z SPD

Uvedl to předseda klubu SPD Radim Fiala. SPD se s vládními ambicemi dlouhodobě neskrývá, vládu s SPD ale odmítá premiér Babiš. O vydávání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání navrhuje SPD jednat v pátek.

16:58 TOP 09: Vláda bez důvěry by měla být jen udržovací

„Vláda by se měla zdržet jakýchkoli závažných kroků,“ uvedla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

16:44 Zítra se znovu pokusíme otevřít bod o vydávání Babiše a Faltýnka, říkají Piráti

„Není třeba to zdržovat na příští týden (jak navrhuje hnutí ANO – pozn. red.) a otálet,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

16:35 ČSSD je ochotná jednat s ANO, má ale podmínky

Podle předsedy klubu ČSSD Jana Chvojky je strana připravená jednat o programu i personáliích. „Máme několik podmínek. Platí, že by byl velký problém, kdybychom měli vstupovat do vlády s osobou trestně stíhanou, ať už je to premiér, nebo ministr. Další je, že ANO by nemělo mít obsazené posty ministra financí, spravedlnosti a vnitra,“ řekl Chvojka s narážkou na kauzu Čapí hnízdo, v níž je premiér Babiš obviněn.

16:24 ODS: Politické selhání, debakl a výrazná prohra

Vláda musí dle ústavy podat demisi, připomněl předseda ODS Petr Fiala. Hnutí ANO by se mělo probudit ze snu o jednobarevné menšinové vládě a normálně pracovat na sestavení vlády s většinovou podporou ve sněmovně, dodal Fiala. Hnutí ANO musí vyvodit závěry z toho, že parlamentní strany odmítají obviněnou osobu v čele vlády vlády, řekl Fiala.

16:16 „Skončila sranda, začíná realita“

Dnešní nevyslovení důvěry považuje hnutí STAN za produkt vyjednávání hnutí ANO. „Skončila sranda, začíná realita. Není čas pro to, aby Česko žilo v nestabilitě, aby nemělo vládu s důvěrou. Vyzýváme, aby ANO začalo vyjednávat,“ uvedl předseda STAN Petr Gazdík. Zároveň vyzval ministry, aby nečinili zásadní ani personální kroky na ministerstvech, protože jsou součástí vlády bez důvěry.

16:14 Schůze sněmovny skončila

Poslanci se znovu sejdou zítra v devět hodin.

16:10 Pro vládu hlasovalo 78 poslanců hnutí ANO, proti 117 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN

Zbývajících pět poslanců nebylo přítomných.

15:56 Hlasování o důvěře skončilo, poslanci důvěru vládě nevyslovili

Oficiální výsledky budou vyhlášeny za patnáct minut.

15:25 Končí rozprava, poslanci budou hlasovat o důvěře vládě jmenovitě

15:22 Slovní přestřelka mezi poslankyní ODS Černochovou a ministrem zahraničí Stropnickým

Poslankyně ODS Jana Černochová kritizovala Stropnického angažmá na ministerstvu obrany v minulém volebním období. Označila ho za neschopného. Stropnický později uvedl, že by Černochovou nerad svou reakcí rozplakal.

14:45 Babiš: Vláda a ANO podpoří rozšíření kompetencí NKÚ

Vláda a hnutí ANO podle premiéra Babiše podpoří rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Premiér to dnes slíbil Pirátům. Přislíbil také úpravy registru smluv. Nevysvětlil ale, proč se z finální verze vládního programu ztratily závazky týkající se zveřejňování smluv Českou poštou a společností ČEZ.

14:05 Návrh na přerušení schůze do doby, kdy bude rozhodnuto o vydávání Babiše a Faltýnka, neprošel

Návrh podal místopředseda lidovců Jan Bartošek.

14:00 Schůze sněmovny začala

13:59 Pokud vláda důvěru nezíská, zítra začneme vyjednávat, řekl Faltýnek

„Pokud dnes vláda důvěru nezíská, zahajujeme zítra jednání se subjekty ve sněmovně o hledání takového půdorysu, který by měl šanci, aby akceptoval požadavek pana prezidenta,“ uvedl první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

13:47 ANO bude hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka

Pokusíme se přesvědčit kolegy, aby se o vydávání hlasovalo až příští týden, uvedl první místopředseda Jaroslav Faltýnek, jenž je obviněn stejně jako premiér Andrej Babiš. „Klub ANO se drtivou většinou rozhodl, že bude na plénu hlasovat proti vydání,“ uvedla poslankyně ANO Taťána Malá. Minule se poslanci ANO hlasování o vydání Babiše a Faltýnka neúčastnili. Změnu postoje dnes předseda sněmovny Radek Vondráček a ministr obrany Martin Stropnický zdůvodnili tím, že v policejní žádosti o vydání nepřibyly žádné důkazy.

13:21 ODS podpoří návrh na předřazení bodu vydávání Babiše a Faltýnka

„Nemá smysl věc prodlužovat. Od počátku je nepřijatelné, aby se předseda vlády skrýval za poslaneckou imunitu,“ řekl předseda ODS Petr Fiala a zopakoval, že ODS vládu nepodpoří. „Poté, co vláda nezíská důvěru a podá demisi, doufám, že se prezident republiky zdrží zásadních politických rozhodnutí do doby, než bude jasné, s jakým mandátem bude v příštích týdnech vystupovat,“ dodal Fiala a narážkou na druhé kolo prezidentských voleb, v nichž Miloš Zeman obhajuje svůj mandát.

13:07 Piráti navrhují hlasovat o vydání Babiše a Faltýnka dnes, nebo zítra

„Snažili jsme se předřadit tento bod už minulý týden. To se nám nepodařilo. Předneseme tento návrh my nebo další opoziční strana i dnes,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Piráti nepodpoří ani nebudou tolerovat vládu pana Babiše,“ zopakoval Bartoš. „V rámci druhého pokusu sestavení vlády a žádosti o důvěru doufáme, že prezident Zeman nebude s druhým pokusem pospíchat. Věříme, že jeho slib požadovat 101 hlasů má delší trvání než jeho slib, že se nebude účastnit debat v rámci prezidentské kampaně,“ dodal Bartoš.

12:30 ČSSD nechce dnes hlasovat o vydání Babiše a Faltýnka

Sociální demokracie chce dnes hlasovat prioritně o důvěře vládě. Nepodpoří proto návrhy, aby se před hlasování předřadilo rozhodování o vydání premiéra Andreje Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Kabinet by měl podle ČSSD co nejdřív vědět, že důvěru nemá, aby podal demisi a nedělal zásadní kroky, řekl novinářům úřadující šéf strany Milan Chovanec. ČSSD současně chce, aby se o vydání lídrů ANO hlasovalo už tuto středu, nikoliv příští týden.

12:00 Lidovci vládě důvěru nedají. Chtějí nejdřív hlasovat o vydání Babiše a Faltýnka

Lidovci dnes vládě důvěru nedají a před hlasováním o ní budou chtít jednat o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy poslanecké frakce ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Novinářům to před jednáním Sněmovny řekli lidovečtí představitelé s tím, že vydání obou politiků ANO kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo podporují.

O důvěře vládě hlasovali poslanci po zhruba hodinové rozpravě, v níž se věnovali mimo jiné i programovému prohlášení. Opoziční poslanci vysvětlovali, proč vládu nepodpoří. O důvěře hlasovali zákonodárci jmenovitě. Premiér Babiš dle vlastních slov s tím, že důvěru nezíská, počítal. „Všichni se vyjádřil, že tu důvěru nám nedají,“ uvedl Babiš v nedělním pořadu TV Prima Partie.

Opozice po neúspěchu vlády ve sněmovně kritizuje Babiše

Tvrdou kritiku od představitelů opozičních stran si vysloužil premiér Babiš po dnešním hlasování sněmovny, ve kterém jeho vláda nedostala důvěru. Politici neúspěch vlády označili za Babišovo selhání a prohru. Prezident Miloš Zeman by podle nich měl buď s dalšími kroky vyčkat na výsledek druhého kola voleb hlavy státu, případně pověřit někoho, kdo se sestavování vlády zhostí odpovědně.

Předseda ODS Petr Fiala považuje vyslovení nedůvěry vládě za politické selhání a velkou prohru Babiše. Česko podle něj ztratilo tři měsíce od voleb. „Od prezidenta očekávám, že se zdrží politických rozhodnutí do doby, než bude jasno o jeho dalším mandátu,“ napsal na twitteru s poukazem na nadcházející druhé kolo prezidentských voleb, ve kterém Miloš Zeman Zeman usiluje o znovuzvolení.

Šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík vyzval hnutí ANO, aby ve druhém kole začalo se smysluplným jednáním o vládě, která získá důvěru. Vyzval také kabinet, aby přestal s personálními čistkami na ministerstvech. Nevyslovení důvěry vládě je podle Gazdíka produktem vyjednávání ANO, program vlády označil za mix bohulibých slibů a populismu. „Skončila sranda, začíná realita,“ uvedl Gazdík.

Česko bylo podle předsedy poslanců STAN Jana Farského svědkem ztraceného času v režii Zemana a Babiše. Možnost vydávat zákony a spravovat zemi brzdí právě tito dva politici, dodal. Stačilo by podle něj, kdyby Zeman pověřil jiného člena ANO sestavením vlády, hnutí by mohlo vytvořit koalici s ČSSD a KDU-ČSL. „Zatím jsme svědky mocenských hrátek Babiše a Zemana, kteří se snaží maximálně udržet sebe u moci, ale není to ve prospěch občanů,“ uvedl.

Vláda dle dřívějšího prohlášení premiéra Babiše podá demisi 17. ledna. Prezident Zeman již dávno avizoval, že i druhý pokus o sestavení vlády svěří Babišovi. O tom, komu bude svěřen případný třetí pokus, rozhoduje předseda dolní komory, nyní Radek Vondráček (ANO).

Kdy bude hlasovat sněmovna o vydávání, zatím není jasné

Hlasování o důvěře předcházelo dopolední jednání mandátového a imunitního výboru. Babiš i Faltýnek před jednáním výboru uvedli, že požádají o své vydání. „Požádáme o vydání a nemá to žádnou souvislost se schůzí o jednání v důvěru vlády,“ uvedl před jednáním výboru Babiš.

Kdy se bude policejní žádostí o jejich vydání zabývat dolní komora jako celek, zatím není jasné. ANO chce o vydávání hlasovat až příští úterý. Místopředseda lidovců Jan Bartošek dnes navrhl, aby dolní komora rozhodla ještě před hlasováním o důvěře vládě. „Je důležité vědět, zda budoucí premiér bude vydán policii ke stíhání, nebo ne,“ řekl dopoledne Bartošek. Návrh ale neprošel, sněmovna dnes podle plánu hlasovala o důvěře.

Babiše a Faltýnka policie obvinila už před sněmovními volbami pro podezření z dotačního podvodu. Babiše podezírá i z poškození finančních zájmů EU. Oba poslanci tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili a říkají, že jde o politickou kauzu.

Jednání o důvěře pokračovalo v úterý odpoledne poté, co bylo minulý týden přerušeno. Tehdy vyšlo najevo, že členové mandátového a imunitního výboru z hnutí ANO a SPD chtějí na jednání přizvat exdetektiva a nepravomocně odsouzeného Jiřího Komárka. Psali jsme o tom ZDE. Komárek však nebyl ministrem vnitra Lubomírem Metnarem zbaven mlčenlivosti, a tak před poslance nakonec nepředstoupil.

Ústavní právníci: požadovat 101 podpisů není ústavní

Prezidentova podmínka 101 podpisů poslanců pro druhé jmenování Babiše premiérem může vést k zablokování jediného východiska případné politické krize. Tím jsou předčasné volby. Pro Echo24 to uvedl ústavní právník Jan Kysela. Podle některých opozičních politiků měla ale podmínka padnout už před prvním pokusem o sestavení Babišovy vlády, ačkoli prezident Miloš Zeman s podmínkou 101 podpisů poslanců „žongluje“.

Někteří ústavní právníci považují Zemanovu podmínku za neústavní. „Že vláda potřebuje ve sněmovně dostat 101 hlasů, aby měla důvěru, je evidentní. Otázkou je, v jaké míře to má být starostí prezidenta republiky a nikoliv designovaného předsedy vlády. Komplikuje to ústavní mechanismus tří vlád otevírající možnost předčasných voleb,“ uvedl Kysela, jemuž se zdá taková podmínka neústavní. „Extrémní to bylo zejména v červnu 2013, když prezident žádal podpisy ověřené,“ dodal. Zeman tehdy žádal 101 podpisů po Miroslavě Němcové, jež po byla pádu Nečasovy vlády kandidátkou ODS na premiérku a 101 podpisy skutečně disponovala. Prezident Zeman ale jmenoval do funkce úřednického premiéra Jiřího Rusnoka.

„Když hned na počátku prezident řekne, že bez 101 hlasů nejmenuje, tak to dost efektivně může zablokovat některé kroky a zabetonuje se na určité pozic. A to ústavní východisko, kterým by byly předčasné volby, nemůže nikdy nastat,“ řekl Kysela. „„Ústavní krize je vyvolána, když na nějakou situaci není ústavní mechanismus k vyřešení. Nebo když toho mechanismu ústavní činitel nehodlá využít a právě se zabetonuje na jednom místě, jak jsem to zmiňoval,“ vysvětlil pro Echo24 Kysela.

Komplikace s takovou podmínkou vidí i ústavní právník Marek Antoš. „Kdyby premiér měl vždycky mít 101 podpisů předem, tak ústava nepracuje s tím, že je v ní i druhý a třetí pokus o sestavení vlády. Když by bylo nutných 101 podpisů, předpokládá se, že už první pokus musí být zákonitě úspěšný. 101 podpisů je velmi neústrojná podmínka nad rámec ústavy, která komplikuje sestavování vlády, místo aby mu pomáhala,“ uvedl Antoš pro Týdeník Echo v listopadu 2017.

‚Je to reakce na Babišův neúspěch při prvním pokusu‘

Podle politiků napříč opozicí je Zemanova podmínka komplikovaná. Shodují se, že 101 podpisů měl chtít prezident Zeman už před prvním pokusem. Nesplněním Zemanovy podmínky by navíc vládl Babišův první menšinový jednobarevný kabinet v demisi.

„Ukazuje se, že bylo chybou Miloše Zeman jmenovat vládu Andreje Babiše bez 101 podpisů. Tuto chybu včera nepřímo přiznal i prezident, když řekl, že v dalším pokusu již 101 popisů bude žádat. V této chvíli je to bohužel bezpředmětné, protože Babiš může vládnout sám, bez důvěry a bez legitimní opory ve sněmovně až do doby, dokud prezidentovi 101 hlasů nepřinese,“ uvedl pro Echo24 předseda ODS Petr Fiala.

„Ta podmínka měla padnout už před prvním sestavováním vlády, ale všichni víme, že pan prezident s tím žongluje, jak se mu hodí. Po Miroslavě Němcové podpisy v roce 2013 chtěl, v témže roce po Jiřím Rusnokovi ne. U Babiše je nechtěl a nejednou je bude chtít? Vidím za tím hlavně taktický tah, vzkaz voličům před prezidentskou volbou. Nehledal bych v tom hlubší úmysl,“ uvedl pro Echo24 předseda STAN Petr Gazdík.

„Je to bezesporu chytrá mocenské hra. Ale dost odpudivá. Zeman myslí jen na sebe a na své zájmy. Kdyby mu záleželo i na naší zemi, chtěl těch 101 podpisů už pro první pokus,“ napsal už ve středu na Twitter předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Podobně se vyjádřil i místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Je to logická reakce na neúspěch Babiše při prvním pokusu. Je také správné, aby se nejprve rozhodlo o vydání Babiše k trestnímu stíhání a až potom prezident dával druhý pokus,“ řekl serveru Echo24 předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. „Je logické, že pokud politici nezvládnou vytvořit většinu ve sněmovně, bude lepší počkat na nového prezidenta, aby moderoval jednání o nové vládě, a to v případě potřeby i bez účastni trestně stíhaného Babiše,“ dodal Michálek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále:

ANO a SPD chtějí zdiskreditovat vyšetřovatele Čapího hnízda

Zeman jmenuje Babiše premiérem i podruhé. Má mu však garantovat 101 hlasů

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články