České dálnice, ruské otazníky a americký Havel v sukních
Týdeník Echo
Na obálce nového čísla Týdeníku Echo jsou ve zkratce charakterizovány čtyři texty: Skryté hrozby – Václav Cílek o nových rizicích pro lidstvo. Proč to nejde – České dálnice po roce 2013, Babiš je mnohem hloupější, než jsme mysleli – rozhovor s Vítem Rakušanem, předsedou STAN, a Americký Havel v sukních – Marianne Williamsonová. I další články by si však zasloužily zmínku na titulní straně.
„Svět minulosti obsahoval pár brutálních, celkem jednoduchých a předvídatelných rizik, jako byly války, epidemie a hladomory. Proměnili jsme je na rizika snad menší, ale v každém případě barvitější a méně vyzkoušená podle hesla, že řešení jednoho problému vytváří zárodek problému dalšího. Jak se lidé třeba v 60. letech těšili na technický pokrok a jeho výzvy! Málokterá generace má to štěstí žít jako my v přelomové, duhové době plné krásných vynálezů a zrádných pastí. Na každé civilizační dobrodiní totiž připadá nejméně jedno nebezpečí. Je to jako plavba Star Treku – s každou novou objevenou planetou narazíme na úžasné životní formy a zároveň na transgalaktická monstra,“ píše na začátku svého eseje Václav Cílek.
Výstavba a rekonstrukce českých dálnic jsou truchlivou kapitolou našich moderních dějin. Analýza Petra Holuba (Nestavte, abychom mohli k moři) začíná epizodou ze života stavitelů dálnic, jež slouží jako dokonalá ilustrace „pro jakoukoli úvahu, proč Česko nedokázalo po roce 2013 postavit jedinou pořádnou dálnici“.
Šest stránek věnoval Daniel Kaiser rozhovoru s politikem Vítem Rakušanem, předsedou Starostů a nezávislých. Ten si věru nebere servítky, třeba když mluví o Andreji Babišovi, jak se mu jeví při parlamentních interpelacích: „… vládne člověk, o kterém já jsem si celkově nic dobrého nikdy nemyslel, ale on je mnohem hloupější, než jsme si všichni mysleli. A mnohem míň schopný řídit stát, než jsme si mysleli.“
Článkem Ruské otazníky přispěl známý rusista a a komentátor kremelské politiky Libor Dvořák. Mimo jiné vykládá rozdíly mezi systémovou a nesystémovou opozicí putinismu.
O amerických demokratech, kteří mají ambice vyzvat prezidenta Trumpa v boji o Bílý dům, píše Martin Weiss, především o Marianne Williamsonové: „Těžko bychom hledali na světové scéně posledních desetiletí politika bližšího Václavu Havlovi. Samozřejmě ne životopisem. Ale že všem technokratickým řešením musí předcházet změna vědomí, to jsme přece četli v mnoha jeho projevech.“ Její profil nazval Pravda a láska zvítězí nad Trumpem a nenávistí.