Peníze docházejí i Praze. Zdražily obecní byty, vodné a stočné i elektřina
Draží život v Praze
Pražská koalice za necelý rok své vlády zdražila, co mohla. Zatím naposledy se zastupitelé shodli na tom, že navýší koeficient na výpočet daně z nemovitosti, takže některé části si od nového roku budou účtovat až dvojnásobek částky. Vedení Prahy ve složení Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu stále více komplikuje život občanů metropole vyššími cenami za služby. Podle opozice jsou důvodem zejména vysoké výdaje, které musí magistrát pod vedením Zdeňka Hřiba kompenzovat zdražením. To by se v budoucnu mohlo týkat i lístků na MHD.
Nejčerstvější zásah do peněženek obyvatelé Prahy mohli pocítit v minulém týdnu, kdy zastupitelé z klubů Pirátů, Prahy Sobě a STAN hlasovali pro navýšení koeficientu pro výpočet dani z nemovitosti z hodnoty 1 na 5. To znamená, že jednotlivé městské části si pak samy určí, o kolik se příští rok zvedne daň všem majitelům bytů a domů. Pokud některá část rozhodne o maximální navýšení, tak se daně zvednou až dvojnásobně. Náměstek primátora Hřiba Pavel Vyhnánek argumentoval tím, že drtivá většina městských částí sama chtěla, aby se koeficient navýšil.
Navýšení daně z nemovitosti se však nebude týkat bytových domů vlastněných magistrátem a městskými částmi. Místo toho zastupitelé v květnu schválili, že se zruší sleva 25 procent na nájemné bytů ve vlastnictví Prahy. Podle Pirátů to však bylo značně nesystémové. „Ceny se zvýší při prodlužování nájemních smluv, případně když se budou uzavírat smlouvy nové. U smluv na dobu neurčitou se to navýší v průběhu trvání smluvního vztahu,“ řekl tehdy radní pro oblast bydlení Adam Zábranský (Piráti).
Obyvatelům pražské metropole však znepříjemní dosavadní situaci i fakt, že se chystá zdražení vodného a stočného. To od roku 2000 zdražilo trojnásobně, kdy letos Pražané platí 89,66 korun za metr krychlový. Na příští rok se počítá s navýšením o čtyři procenta. Změnu schválili radní s tím, že je nutné v příštích čtyřech letech investovat do pražských vodovodů a kanalizací přes 16 miliard korun a po roce 2024 dalších 11 miliard.
Po dražší vodě přichází i vyšší cena za elektřinu. Od května zvedla společnost Pražská energetika ceny u čtvrtiny domácností o zhruba 50 korun za měsíc.
Hrozí dražší MHD?
Podle opozice se těmito kroky nejlépe ukazuje, že Praze docházejí peníze kvůli nehospodárnosti. „Jednou věcí je pohyb ekonomiky a druhou je samotný problém s penězi, které Praha má. Ve veřejné správě jsou velmi vysoké výdaje, náklady rostou a současná vláda je není schopná udržet. Ve vedení panuje falešná představa, že k vládnutí stačí jenom nekrást. V jejich představách se však končí transparentností, za kterou nejsou žádné další body. Není z čeho brát a nevidím ani ochotu šetřit sám u sebe, když nabírali další úředníky na magistrát,“ řekl pro Echo24 zastupitel a předseda pražské ODS Tomáš Portlík.
Podle něj hrozí, že se dostane do širší diskuze i návrh na zdražení jízdného po Praze. „Myslím si, že se může vést naprosto legitimní debata o zdražení jízdného. Dneska pokrývá úplný zlomek toho, co jsou faktické náklady Dopravního podniku,“ řekl Portlík s tím, že dopravní firma letos hospodaří se 17 miliardami, což je třetina pražského rozpočtu. Radní pro dopravu Adama Scheinherr však s takovou diskuzí nepočítá. „Žádné zdražení se nyní neřeší,“ uvedla za radního pro Echo24 mluvčí Prahy Sobě Julie Kochová.
Kromě lístků se však v koalici nadále řeší další zdražení. Týkat by se mělo například taxi služeb, kdy pražské vedení uvažuje nad navýšením maximální ceny služeb. Magistrát totiž chce povolit, aby se ceny navýšily po 13 letech o 8 korun na 36 korun za kilometr. Nástupní sazba by se navýšila o 20 korun a na 60 a minuta čekání by se zvedla o korunu na sedm. Návrh však nemá podporu v celé koalici, protože se proti staví Spojené síly pro Prahu.
Co však prosazuje radní ze Spojených sil Petr Hlubuček je, že se navýší cena za svoz odpadu o 30 procent. Nápad je v rámci opatření ohledně klimatického závazku města. V případě rodinného domu by s odvozem 120 litrové popelnice jednou týdně znamenalo, že se cena navýší z 2232 korun ročně na 2904 korun. Opatření má donutit Pražany, aby více třídily odpad. „Občan, který bude zodpovědně třídit, nic navíc nezaplatí,“ řekl Petr Hlubuček. Zdarma totiž bude svoz odpadu z modrých a žlutých popelnic, hnědé s bioodpadem se podle Hlubučka nadále platit budou, zlevní ale o polovinu.