Akcie technologických gigantů se propadaly, Musk musel kvůli nedostatku čipů zavřít továrnu
PROPAD AKCIÍ
Akcie ve Spojených státech i na jiných světových burzách v poslední týdny silně oslabovaly. V čele propadu byly především technologické společnosti, jejichž pokles převážil nad růstem finančních, energetických a průmyslových podniků. Investoři přesunovali peníze z technologických firem do odvětví, která podle nich budou více těžit z oživování ekonomiky, napsala agentura Reuters.
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes ztratil 0,39 procenta a uzavřel na 31.270,09 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,31 procenta na 3819,72 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se propadl dokonce o 2,70 procenta na 12.997,75 bodu.
Výrazný pokles utrpěly například akcie softwarového gigantu Microsoft, technologické společnosti Apple a internetového obchodu Amazon. Posilovaly naopak akcie bank JPMorgan a Goldman Sachs či ropných společností Exxon Mobil a Chevron.
Výrazně ztrácela také společnost Tesla, která patří donedávna nejbohatšímu člověku na světě, Elonu Muskovi. Ten musel dokonce koncem února zavřít svůj výrobní podnik ve městě Fremont. Důvodem přitom nebyla pandemie koronaviru, ale nedostatek výrobních součástek. Především nedostatek čipů způsobuje problémy automobilkám po celém světě a zprostředkovaně pak také jejich investorům. Tesla zažila kvůli těmto komplikacím nejprudší propad hodnoty akcií za dva roky.
Nejen Tesla, ale také další výrobci aut jako Ford, Toyota, Subaru, General Motors, Nissan či dokonce Volkswagen s mateřskou Škodou hlásily v průběhu ledna komplikace, které u mnoha z nich zapříčinily přerušení výroby. V případě Škody auto se omezení dotkla několika provozů a směn. Podnik však nebyl nucen přistoupit k úplnému zavření, který se nyní odehrává v továrně Tesly ve Fremontu. Podle expertů může za nedostatek čipů mimo jiné nedostatek vody v důsledku sucha v zemích, jako je Thajsko, které je největším dodavatelem těchto čipů.
V důsledku propadu akcií ve Spojených státech se propadly také hodnoty na burzách v Asii, v Číně nejvíce za půl roku. Investoři se zbavovali firem, které se zaměřují na spotřebitele a na výrobu materiálů, kde se obávají, že trh už zpevnil až příliš. K nervozitě přispěl také obnovený růst výnosů klíčových dluhopisů, který si část investorů vysvětluje jako známku, že se začíná zvyšovat inflace a s ní také úrokové sazby.
Hlavní index CSI 300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, dnes odepsal 3,15 procenta a uzavřel na 5280,71 bodu. Zaznamenal tak nejhlubší propad od loňského července a je zpět na hodnotách, kde byl v lednu. Index Hang Seng burzy v Hongkongu pak odepsal 2,15 procenta a den uzavřel na 29 236,79 bodu.