Kantar: ANO se drží nad 30 procenty. Hnutí SPD spadlo na hranici vstupu

VOLEBNÍ MODEL

Kantar: ANO se drží nad 30 procenty.  Hnutí SPD spadlo na hranici vstupu
Premiér Andrej Babiš na svých cestách po Česku. Foto: Facebook Andreje Babiše
Domov

Echo24

Červnový volební model agentury Kantar CZ, který si nechala zpracovat Česká televize, ovládlo hnutí ANO s 32 procenty. Druzí skončili Piráti s 18 procenty a třetí občanští demokraté s 12 procenty. Preference dalších stran se příliš nezměnily, výrazněji pokleslo jen hnutí SPD Tomia Okamury. To by nyní volilo 5,5 procenta voličů. Na hranici vstupu do Poslanecké sněmovny je tak momentálně šest stran.

Po trojici nejsilnějších stran následuje propad. Do sněmovny by se ještě s 6 procenty dostali Starostové, s 5,5 procenty komunisté, TOP 09 a právě hnutí SPD, které by si pohoršilo o 2,5 procenta. Podle autorů modelu je SPD jediným subjektem, u nějž za poslední měsíc zaznamenali výraznější posun ve voličských preferencích. „Preference SPD jsou však dlouhodobě výrazně rozkolísané, proto předpokládáme, že jde spíše o jednorázový výkyv v datech,“ upozorňují.

Reprosnímek z Otázek Václava Moravce.
Reprosnímek z Otázek Václava Moravce. Foto: ČT24

Na pětiprocentní hranici balancuje také ČSSD. Do sněmovny by ale už neprošli lidovci, kteří by získali 4,5 procenta, a Trikolóra Václava Klause mladšího s 3 procenty.

Oproti květnu si nejvíce polepšili Piráti, a to o jeden procentní bod.

Květnový volební model ČT od agentury Kantar.
Květnový volební model ČT od agentury Kantar. Foto: Otázky Václava Moravce

Při přepočtení na mandáty by vítězné hnutí ANO získalo 86 mandátů, tedy ještě více, než má nyní. Piráti by dosáhli 42 křesel a ODS 27. SPD by ve sněmovně obsadilo 12 mandátů a TOP 09 přesně 10. STAN a sociální demokraté by podle platné metody měli osm poslanců a komunisté sedm.

Kantar CZ průzkum provedl mezi 15. červnem a 3. červencem. Odpovídalo celkem 865 respondentů.