Křivé obvinění nebo křivá svědecká výpověď by se soudit měly. Ale nadávky a urážky?

30 rozhovorů

Křivé obvinění nebo křivá svědecká výpověď by se soudit měly. Ale nadávky a urážky?ROZHOVOR
Libor Vávra Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Panorama
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Týdeník Echo připravil zvláštní samostatné vydání výběru nejlepších interview z uplynulých dvanácti měsíců své produkce. Speciál 30 rozhovorů představuje tři desítky českých i zahraničních osobností z oblasti politiky, vědy, kultury i společenského dění. Jedním ze zpovídaných je i předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. Přinášíme ukázku z textu, který bude k dostání ve vybraných trafikách od 25. června. Objednat on-line si jej můžete už nyní ZDE.

Přibývá ve veřejném prostoru drbů, nepodložených obvinění a žvástů?

Nepochybně. Jsou lepší prostředky k jejich šíření.

Spíš jsem mířila na to, že přibývá drbů a nepodložených obvinění od reprezentantů institucí. Mám na mysli výroky typu „veřejné stíhání se dá v České republice objednat“, to jsou slova premiéra Andreje Babiše.

No jo. Myslím, že se obecně zhoršuje kvalita dialogu ve veřejném prostoru. Tedy pokud vůbec nějaký dialog probíhá. V politice proto takové výroky hrají čím dál větší roli. A jak svého času říkal Milan Uhde, když byl předsedou České národní rady a něco plácl proti justici. Já jsem byl tehdy prezident Soudcovské unie, tak jsme se u něho rovnou objednal. Ale tehdy to ve srovnání s dneškem fakt byla úplně dětská a naivní léta devadesátá. On rovnou říkal: Já vím, proč jdete. Nezlobte se, ale ta doba je tak divoká, že když neplácnete úplnou hloupost, tak si vás nikdo nevšimne. A takhle noblesně se mi rovnou omluvil. Oproti tomu je dnešní mediální doba opravdu rachota. Jasně, přitvrdily se zbraně. Můžeme si na druhé straně vzpomenout na obviňování a výrazivo ve slavných soubojích Paroubek–Topolánek. Nevím, jestli to tehdy nebylo ještě ostřejší.

Topolánek ani Paroubek ale nevykřikovali pod tlakem vlastního trestního stíhání, že se tady dá trestní stíhání objednat. Nedehonestovali tím celý systém spravedlnosti.

Nechci to úplně personifikovat. Byla tady období dost drsných obviňování. Pak se to zase uklidnilo. Odvíjí se to od osobností těch, kdo jsou zrovna u moci.

Není problém, že si to lidé nechají líbit a křivá obvinění nežalují? Tam je trestní sazba až osm let. To by si pak dávali ti metači nepodložených drbů pozor.

Mně se nelíbí, že se k tomu využívá policie. Že se dávají trestní oznámení, kterými se za peníze daňových poplatníků musí policisté a žalobci zabývat. Asi by se měli věnovat něčemu jinému než drbům v nedělní televizní debatě. Když už si politici navzájem vyhrožují, tak ať si to řeší za své vlastní peníze v civilních sporech. Můžou se domáhat omluvy, finanční kompenzace a dalších věcí.

To se bavíme o pomluvě. Policie chce teď začít stíhat různé nenávistné projevy na internetu. Neměly by se spíš všechny verbální trestné činy zrušit a přesunout do civilních sporů?

Obecně by to mělo směřovat k tomu, aby se verbální trestné činy pokud možno nesoudily. Aby se to přesouvalo do těch soukromoprávních žalob. Na druhou stranu třeba křivé obvinění nebo křivá svědecká výpověď jsou velmi závažné trestné činy, které by se soudit měly. Když ale nejdřív skončíme u všech těch možných nadávek, urážek a nactiutrhání, tak by se to mělo jednoznačně vytlačit z trestního do soukromého práva.                      

Celý text vyjde ve speciálu 30 rozhovorů, který bude ve volném prodeji k dostání od 25. června za 99 korun, při pořízení v předprodeji zaplatíte jen 89 korun. Speciál si můžete objednat ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články