1 ZEMAN O KAUZE HUAWEI

Politici napříč stranami se zastali zpravodajců. „Je čím dál obtížnější prezidentovi rozumět“

, , Nové

Témata: , ,

Zástupci politických stran napříč spektrem kritizují slova prezidenta Miloše Zemana, kterými zpochybnil práci Bezpečnostní informační služby (BIS) a Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Zemanovi se nelíbí jejích varování před čínskou telekomunikační společností Huawei a ZTE, šéfové obou úřadu dle něj ekonomické zájmy České republiky. Naopak od představitelů ANO, KDU-ČSL či Pirátů zaznělo, že svou práci BIS i NÚKIB dělají výborně a Zeman shazováním jejich autority nedělá Česku dobrou službu. Zpravodajské služby podpořili i někteří ministři.

„Pro mě je čím dál obtížnější panu prezidentovi rozumět. Jak NÚKIB tak BIS jsou samostatné autority, disponují těmi nejdůvěrnějšími informacemi a zpochybňovat jejich práci je velmi nebezpečné,“ uvedl předseda klubu KDU-ČSL a člen bezpečnostního a obranného výboru Jan Bartošek v pořadu ČT Události, Komentáře. Pořad byl vysílán krátce poté, co Zeman v TV Barrandov české zpravodajské a bezpečnostní orgány kritizoval. Bartošek dodal, že za oběma úřady stojí a že hlídají českou bezpečnost.

Podobně jako Jan Bartošek se vyjádřili i pirátský poslanec Mikuláš Peksa a poslanec za vládní ANO Jaroslav Bžoch. „Ty dva úřady dělají svou práci výborně. BIS je jedna z nejlepších v Evropě, nevidím důvod, proč jí i NÚKIBu nedůvěřovat. Myslím, že pan prezident tímto vyjádřením, kterým je shazuje, nedělá dobrou službu ČR,“ uvedl Bžoch v ČT.

Podle Peksy nemůže být hrozba spojená s Huawei, vůči níž BIS i NÚKIB varovaly, vymyšlená, a proto byla jejich varování správná. „Povinností BIS a NÚKIB je hlídat bezpečnost ČR a pokud vidíme takovou hrozbu, která nemůže být vymyšlená, nevidím důvod, proč by nereagovaly. Pokud je prezident vyzývá, aby to nedělaly, je to hodně v rozporu s tím, co by prezident měl dělat,“ řekl Mikuláš Peksa. 

Za práci zpravodajských služeb se ve svém stručném vyjádření postavili i ministři životního prostřední Richard Brabec či práce Jana Maláčová (ČSSD). Práci BIS prý oba věří. Čínská reakce na varování před Huawei se dala čekat, dodal Brabec. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) neví konkrétně o ohrožení českých investic v Číně, mluví se o tom, řekl. Je podle něj nešťastné, že se o věci debatuje veřejně. Zastal se šéfa BIS Koudelky. „Myslím si, že zrovna pan Koudelka v tom žádnou roli nehrál, že to spíš nešťastně sehrál NÚKIB,“ podotkl Ťok.

Ministr zemědělství Miroslav Toman, známý svým dobrým vztahem k prezidentu Zemanovi, uvedl, že na tom, co Zeman řekl, určitě „kus pravdy je“. Dodal ale, že bude zastávat pozici, kterou k věci zaujala vláda. „Vnímám, co řekl pan prezident, určitě na tom je kus pravdy, respektuji to,“ doplnil nicméně. Bez komentáře nechal dotaz na prezidentovy výroky na adresu zpravodajských služeb.

Zeman: Ohrozili ekonomické zájmy ČR

Zemanova kritická slova zazněla v TV Barrandov ve čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem. Šéf BIS Michal Koudelka a ředitel Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil podle prezidenta Zemana ohrozili svým varováním před čínskou telekomunikační společností Huawei a ZTE ekonomické zájmy České republiky. Čína jako odvetné opatření může zarazit plánované investice Škody Auto či budování mobilní sítě 5G. Do ní chtěla investovat právě Huawei, řekl v pořadu Týden s prezidentem. „Tito dva lidé, tedy Koudelka a Navrátil, ohrozili vážným způsobem ekonomické zájmy České republiky,“ řekl Zeman v TV Barrandov.

Více o Zemanově prohlášení píšeme ZDE.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info
, ,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.