Zeman je tvrdě proti lockdownu. Pro odmítače roušek má být pokuta tři tisíce

ZEMAN KE KORONAVIRU

Zeman je tvrdě proti lockdownu. Pro odmítače roušek má být pokuta tři tisíce
Prezident Miloš Zeman. Foto: Repro Blesk TV
Domov

Echo24

Prezident Miloš Zeman se vyslovil tvrdě proti chystanému lockdownu, který zvažuje premiér Andrej Babiš. Zeman dále navrhuje pokuty pro ty, kteří nenosí roušky. Řekl to v neděli v Blesk TV. Udělil by jim pokutu ve výši 2000 až 3000 korun a nošení roušek by měli kontrolovat policisté. Prezident také oznámil, že 28. října dojde k vyznamenání ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO).

Zeman prohlásil, že plně podporuje opatření, která zavedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), avšak postavil se proti lockdownu. „Jsem proti lockdownu (celostátní karanténě – pozn. red.), který by ohrozil ekonomiku, protože si domnívám, že Česká republika si už druhý lockdown nemůže dovolit,“ řekl Zeman. Uzavření ekonomiky by podle něj mělo podobné důsledky jako virus. Vypnutí ekonomiky nevylučuje premiér Andrej Babiš.

Prezident ocenil přístup Bavorska, které pokutuje nenošení roušek. „Já bych se přimlouval za důsledné pokutování všech, kdo roušky nenosí, ač se roušky nosit mají,“ řekl. Pokuta by podle něj měla být ve výši asi 2000 až 3000 korun.

Zeman konstatoval, že žasne nad tím, jak koronavirus v řadě zemí akceleruje. Poznamenal, že sebekriticky je nutné říci, že se Česká republika, stejně jako Izrael, ocitly na chvostu žebříčku, i když předtím byly premianty.

Ministr Prymula však odmítl, že by mohlo dojít na lockdown ve smyslu úplného zadržení lidí v domovech. „Pokud bychom si pod ním (lockdownem) měli představit, že tady všechno zastavíme, zůstaneme doma a 14 dnů nebo tři týdny neopustíme své domy, tak to určitě nenastane,“ komentoval opatření ministr večer v CNN Prima News. Další zpřísnění opatření proti šíření koronaviru, které vláda chystá zavést od středy, podle něj nebude dramatické ve srovnání s omezeními, která jsou už teď.

Zeman vyznamená in memoriam Limonádového Joea

Prezident Miloš Zeman na státní svátek 28. října udělí státní vyznamenání herci Karlu Fialovi, který nedávno zemřel. Ztvárnil desítky rolí a zejména Limonádového Joea. Hlava státu rovněž řekla, že chtěla Fialu vyznamenat bez ohledu na jeho smrt. „Měl být vyznamenán bez ohledu na to, že zemřel. Měl být vyznamenán díky svým hereckým výkonům, z nichž právě Limonádový Joe je nezapomenutelný,“ řekl Zeman.

„Pan Fiala, jak jsem se dověděl, měl velikou radost, když se dozvěděl o tomto vyznamenání a já jsem šťastný, že jsme pomohli radosti i lásce,“ dodal Zeman s tím, že před hercovým skonáním jej v léčebně dlouhodobě nemocných navštívil šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Zeman stále trvá na vyznamenání ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) i přes to, že je stále úřadujícím ministrem. „Řekl jsem, že jestliže jsem požádal ministry vnitra a obrany, aby navrhli ty vojáky, hasiče, policisty, kteří mají dostat také vyznamenání, tak by bylo absurdní, aby tam nebyl pan Prymula jako reprezentant zdravotníků,“ poznamenal Zeman.

„Pokud jsem správně informován, pan Prymula tento argument akceptoval, ergo bude na Hradě,“ dodal prezident.

Zeman už dříve řekl, že vyznamená například zesnulého zpěváka Karla Gotta nebo herce Pavla Trávníčka. Nejvyšší státní vyznamenání avizoval i pro Jaroslava Kuberu (ODS), který na počátku roku zemřel ve funkci předsedy Senátu. Vdova Věra Kuberová ale ocenění odmítla převzít.

Na divácký dotaz, zda vyznamená kontroverzního zpěváka Tomáše Ortela, Zeman odpověděl, že ocenění pro zpěváky se odvíjejí od toho, jak dopadli v soutěžích. „Počkejme, jak dopadne v nějaké pěvecké soutěži,“ řekl Zeman.

Zemana nyní omezuje ortéza, kterou má po srpnovém úrazu, při kterém si zlomil ruku. V neděli potvrdil, že by ji za dva až tři týdny měl sundat, na ceremonii 28. října by tak zřejmě měl být bez ní. Prezident dnes také potvrdil, že využívá nouzové tlačítko. Řekl, že ho používá při jednáních tzv. mezi čtyřma očima, kdy potřebuje dát vědět ochrance, že se chce například napít či odejít. „Ochranka přijde a vyhoví mým přáním,“ poznamenal.