Další protest žlutých vest. Zapalovaly se barikády, policie zadržela přes sto lidí

Nepokoje v Paříži

Další protest žlutých vest. Zapalovaly se barikády, policie zadržela přes sto lidíNOVÉ
V Paříži protestovaly žluté vesty, někteří zapalovali barikády Foto:

FOTO: Reuters

Svět

Echo24

V Paříži v sobotu opět vyšli do ulic stoupenci hnutí takzvaných žlutých vest, kteří protestují proti reformní politice prezidenta Emmanuela Macrona. Někteří z demonstrantů zapalovali ohně a házeli kameny na policisty, ti proti nim zakročili slzným plynem. Zadrženo bylo zatím 126 lidí.

Podle agentury AP se během protestů v plamenech ocitl mimo jiné automobil, motorka a několik barikád, hasiči se snažili všechny požáry v oblasti náměstí Republiky ihned uhasit. Plameny zasáhly rovněž některé z protestujících, zasahovat proto museli i záchranáři.

Sobotní protestní sobota byla již 23. v řadě a policie se připravila na případné nepokoje. V metropoli byly povoleny jenom dvě akce, pokusy zahájit demonstrace jinde v Paříži policie rychle zmařila. Část pařížského metra zůstala uzavřená, platil zákaz pochodovat v okolí prezidentského paláce, po třídě Champs-Elysées i v blízkosti katedrály Notre-Dame, kterou na začátku týdne poškodil požár.

Ve čtvrti Bercy se shromáždilo něco přes tisíc lidí a vydali se k náměstí Republiky. Další proud měl vyjít od baziliky Saint-Denis a dojít má k jedné z budov Sorbonny na levém břehu Seiny. Policisté zastavili asi 200 lidí, kteří směřovali k Elysejskému paláci, zastavena byla i skupina, která chtěla jít ke katedrále Notre-Dame a vyjádřit smutek nad škodami, jež způsobil pondělní požár.

Zástupci „žlutých vest“ vyjádřili lítost nad osudem této významné pařížské stavby, avšak zároveň jim vadí, že se našli dárci miliardy eur na obnovu Notre-Dame, zatímco sociální požadavky hnutí zůstávají nevyslyšeny.

Protesty se konají i v dalších francouzských městech, v celé zemi je připraveno zasáhnout 60 000 policistů. Úřady se obávaly, že se sobotní demonstrace zvrhnou v násilí. Ministr vnitra Christophe Castaner v pátek prohlásil, že „si vandalové dávají znovu schůzku ve francouzských městech, v Toulouse, Montpellier, Bordeaux a zejména v Paříži“. Stejně jako určité sektory hlavního města jsou demonstrantům uzavřena také centra Lyonu a Toulouse.

Demonstrace omezují i turisty

Svědky dění v Paříži jsou i turisté. Z jednoho autobusu natáčeli scénu, kde policisté zasahovali proti nepovolené demonstraci, jako památku z dovolené. „Natáčejte, podívejte se, jak vypadá svoboda ve Francii,“ volali na ně demonstranti. Americký pár manželů Harlowových z Kansas City do Paříže přijel jen na pár dní. Američané se nestihli podívat na katedrálu Notre-Dame, která je teď pro návštěvy uzavřena, a v sobotu měli kvůli narušené dopravě potíže dostat se do muzeí. „Nemyslím, že se sem ještě někdy vrátíme,“ řekl Paul Harlow.

Mnoho návštěvníků ale vyjadřuje solidaritu s hnutím žlutých vest. „Nemám zájem se k nim připojit, ale chápu, proč jsou rozzlobeni. Je tu mnoho nespravedlnosti,“ řekl penzista Antonio Costes, který přijel z předměstí Montreuil, aby shlédnul škody napáchané na katedrále.

Demonstranty kromě jiného rozladilo, že prezident Emmanuel Macron kvůli požáru odložil plánované vystoupení, v němž měl v pondělí ohlásit nová sociální opatření. Odložil to na příští čtvrtek. Podle žlutých vest prezident zneužil požáru k politickému účelu. Jedna ze skupin, které vyšly do ulic, dokonce prezidenta obvinila, že „Notre-Dame nechal spálit“. Návrat k protestům ohlásily i některé známé tváře hnutí, které se už na minulých akcích neobjevovaly.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Praha se obává požárů. Zakázala oheň i cigarety v parcích, zahradách a lesích

Dívka obvinila ředitele z obtěžování, upálili ji za to zaživa. V Dháce začaly demonstrace