Když nemůžeš, tak odstup, Andreji Babiši
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
NAPĚTÍ VE VOLKSWAGENU
Německý odborový svaz automobilky Volkswagen (VW) doporučí členům, aby od 1. prosince vstoupili do stávky. Zdůvodnil to tím, že vyjednávání s vedením společnost ...
Když nemůžeš, tak střídej – říkají dětem trenéři od školních let, když vidí, že na hřišti už zjevně nestíhají a dostaly se mimo hru. Teď by si to měl říct premiér Andrej Babiš. Přišel čas opustit úřad. A pokud si to sám premiér Babiš nepřipustí, což je při jeho povahovém ustrojení pravděpodobné, měl by se řešení krizové situace ujmout někdo jiný. Prezident Miloš Zeman. Měl by se pokusit sestavit krizový kabinet, který by zemi provedl těžkou dobou, kdy pod současnou vládou a premiérem v těžké zkoušce koronavirem selhal stát a rozložila se důvěra ve společnosti.
Česká republika je zemí nejvíc zasaženou nákazou koronaviru v Evropě a třetí nejvíc zasaženou na světě. To nejsou dojmy, to jsou fakta vycházející z oficiálních evropských a světových statistik, jež nikdo nezpochybňuje. Sobota znamenala dosavadní rekord. V pátek přibylo rekordních 8618 nakažených. Testů bylo provedeno 26 713. Prakticky to znamená, že je 32,26 procenta pozitivních testů. To je naprostý evropský unikát. Ostatní země jsou úplně jinde. Sousední Německo má 1,4 procenta pozitivních testů. Francie, která je po nás třetí nejvíc zasaženou zemí koronavirem v Evropě, 9,3 procenta. Španělsko, jež je hned za námi dvojkou, má 9,8 procenta pozitivních testů. Švédsko, které se jako jediné dosud vydávalo cestou bez tvrdých vládních restrikcí, má 2,8 procenta pozitivních testů.
Premiér Andrej Babiš už několik dní, nejméně ale od tohoto pátku, předvádí, že jeho kabinet nemá situaci pod kontrolou. Každým dalším veřejným vystoupením občany České republiky přesvědčuje, že stát pod jeho vedením selhal. V pátek, kdy nejdřív ráno vláda ohlásila nové restrikce platné od pondělí, odpoledne náhle vystoupil na chaotické tiskové konferenci s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. Varovali a strašili lidi, že pokud nebudou dodržovat restriktivní opatření, nemohou vyloučit ani tvrdý lockdown, úplné vypnutí celé země a ekonomiky. Babiš zároveň v rozhovoru pro Rádio Impuls (jež je ve vlastnictví jeho svěřenského fondu ovládaného manželkou Monikou a jeho právníky) přiznal, že nemá žádný plán, jak by měl lockdown vypadat.
V sobotu ráno naskočilo rekordní číslo 8618 pozitivních testů za pátek. Roman Prymula už večer předtím ohlásil, že se diskutuje o tom, jak by kompletní vypnutí země mělo prakticky vypadat. Jasně řečeno: o tom, jak daleko by lidé při zákazu vycházení mohli s výjimkou cest do práce opouštět své bydliště a v jakém počtu by se mohli venku pohybovat. Během soboty se k volání po lockdwonu přidal ministr vnitra Jan Hamáček.
Andrej Babiš svolal do své průhonické Sokolovny na čtvrtou hodinu odpolední tiskovku. Ta byla sama o sobě pozoruhodným žánrem. Předseda vlády České republiky na ní přiznal totální selhání státu a důvěry občanů v něj. Nejspíš bez toho, aby si to uvědomil. A ani jeho hlavní stratég pro komunikaci Mára Prchal, který už hodiny předtím po Praze varoval, že lockdown bude, nejspíš nedomyslel důsledky.
Andrej Babiš nás informoval, že stát pod ním totálně selhal. Fakticky přiznal neschopnost trasování kontaktů nakažený. Vyzval občany a firmy, aby mu pomohli hledat 500 lidí do call center, kteří budou schopni trasovat kontakty nakažených. 10. října premiér osobně obvolával šéfy velkých firem od KB přes O2 po polostátní ČEZ a žádal o dodání jejich zkušených operátorů na trasování. Tím fakticky znovu potvrdil, co přiznává už delší dobu. Trasování kontaktů nefunguje. Ekonom Štěpán Jurajda z poradního týmu Národní ekonomické rady vlády (NERV) už v dubnu volá po tom, aby kabinet vyčlenil peníze a přijal 1800 nových lidí na trasování kontaktů. Od té doby se nic nestalo. Teď Babiš v čase, kdy už se dávno ani náhodou netrasuje, prosí o 500 lidí do call center. Co je to za stát s rozpočtovými výdaji přes 1500 miliard korun ročně, který od jara nebyl schopen najmout 1800 lidí na trasování a dohledávání kontaktů?
Patrik Zandl, který už v jarní vlně epidemie působil v podpůrném týmu Covid 19, už tehdy varoval, že stát pod Andrejem Babišem nebyl schopný zřídit ani jednoduché call centrum, které má každá větší banka a firma. Jak můžeme věřit, že tak neschopný premiér je schopný mít vůbec situaci pod kontrolou?
V Česku se nákaza šíří tak rychle právě proto, že stát pod Andrejem Babišem není schopný zorganizovat testování a trasování nakažených. Právě proto jsou na tom třeba Němci, kteří to umějí, mnohonásobně lépe. Je to celkem jednoduché. Je to prostá logistika, kterou by každá průměrně schopná vláda byla schopná zajistit. Ne však ta, jíž velí Andrej Babiš.
Dramatický růst nákazy nesouvisí s žádným letním rozvolněním, ale s naprostým selháním státu. S neschopností testovat a vyhledávat kontakty nakažených.
Andrej Babiš také ve své sobotní zmatené řeči z Průhonic přiznal, že nedůvěra občanů České republiky v jeho vládu je tak velká, že odmítají chodit na testy. Systém eviduje za pátek 37 440 žádanek na test covid-19. Podle informací dispečinku se ale objednaní lidé nechodí testovat. „UPOZORŇUJEME, že každý, opakujeme, každý je povinen se podrobit laboratornímu vyšetření, které mu bylo nařízeno. Zároveň nesmí dělat nic, co by mohlo vést k dalšímu šíření nákazy. Jde o zákonnou povinnost, dle §64 zákona o ochraně veřejného zdraví,“ píše na Twitteru tým Chytré karantény.
Lidé se nejspíš nechodí testovat proto, aby nezvyšovali počet nakažených, a neposouvali tak zemi k totálnímu lockdownu, jímž Andrej Babiš už od pátku hrozí. V sobotu tuto hrozbu znovu zopakoval. Nicméně s tím, že on si alibisticky myje ruce. Rozhodnou epidemiologové, s nimiž měl mít ministr zdravotnictví Roman Prymula ještě v sobotu v noci konferenční hovor.
Sám Babiš stále tvrdí, že lockdown nechce, ale kývne na něj, pokud ho navrhnou epidemiologové. „Jakékoli rozhodnutí bude na expertní skupině epidemiologů, já ho budu akceptovat,“ řekl premiér v sobotu odpoledne na tiskové konferenci krátce po uzavření volebních místností s tím, že dosud si lockdown neuměl představit. Ekonomiku vláda vypínat nechce, ale bude záležet na tom, jak situaci budou zvládat nemocnice. „Už nejsme schopni do ekonomiky napumpovat dalších 200 miliard. Ale my musíme ochránit životy našich lidí, to je priorita. Ekonomika Česka je ale natolik robustní, aby další lockdown zvládla,“ říká Babiš.
Definitivně by se mohlo rozhodnout příští týden, nejspíš už na jeho počátku. V pondělí ráno zasedne Bezpečnostní rada státu. Babiš bude akceptovat rozhodnutí, k němuž dojde expertní tým zahraničních epidemiologů, s nimiž v sobotu večer mluvil ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Takže míříme k vypnutí země, která není řízena vládou. V zájmu ochrany zdraví, prosperity a majetku je potřeba Andreje Babiše v čele země vystřídat. Hned a bez odkladů. On už nad situací nemá kontrolu. Plné dva dny to občanům předvádí v přímém přenosu.
Situace by se měl ujmout prezident Miloš Zeman. Přimět svého chráněnce Babiše, aby se odklidil do ústraní. Sestavit krizový prezidentský kabinet se zastoupením všech parlamentních stran, do jehož čela by usedl nějaký schopný manažer nebo technokrat, který bude mít Zemanovu důvěru a parlamentní strany zprava doleva ho budou schopny respektovat.
Není čas na politické hrátky. Každým dnem obětováváme velkou část prosperity země, která se tady za třicet let vybudovala.
POLITICKÉ PREFERENCE
OSLAVY 17. LISTOPADU 1989