Třebíč neodebrala čestné občanství Klementu Gottwaldovi. Titul prý ‚umřel‘ s nositelem

spor o Klému

Třebíč neodebrala čestné občanství Klementu Gottwaldovi. Titul prý ‚umřel‘ s nositelemNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Zastupitelstvo Třebíče mělo ve čtvrtek na programu jednání návrh odejmout čestné občanství komunistickému prezidentovi Klementu Gottwaldovi. Podle právníků města ale může mít titul jen žijící, takže Gottwald čestným občanem Třebíče není. Starosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) s názorem právního oddělení města souhlasil. V případě schválení by podle něho šlo o přepisování historie. Pro návrh opozičního zastupitele Romana Paška ze sdružení Pirátů a Top 09 hlasovalo šest z 24 přítomných zastupitelů, proti byl jeden. Většina zastupitelů nehlasovala.

"Pokud je někde uvedeno, že Klement Gottwald je čestným občanem města, tak to není správě a mělo by být opraveno i bez usnesení zastupitelstva. A pokud je uvedeno, že čestným občanem byl, tak je to historický fakt, který nemůžeme změnit," citoval Pacal právní vyjádření. Čestným občanem města podle něho není nikdo jiný, kdo v minulosti titul získal a již zemřel.

Výjimkou je Antonín Kalina, zachránce židovských dětí z tábora Buchenwald, který se ale stal čestným občanem města in memoriam v roce 2014. Podle Pacala takto udělit ocenění lze jako symbol úcty, protože dokud Kalina žil, o jeho činu se nevědělo.

Pašek ČTK řekl, že podporu svého návrhu předem dohodnutou neměl, ale spoléhal na to, že odejmutí čestného občanství bude morální volbou.

Podle informací na webu Třebíče udělilo město čestné občanství poprvé v roce 1875 Adolfovi Kubešovi, který sepsal dějiny města. Čestnými občany Třebíče se od té doby staly asi čtyři desítky lidí, naposledy loni Pavel Fried, dlouholetý předseda brněnské židovské obce a třebíčský rodák.

Na Vysočině se stal Gottwald čestným občanem i v Polné na Jihlavsku nebo v Novém Městě na Moravě na Žďársku a Jihlavě, která jehočestné občanství zrušila v roce 2001. V posledních letech udělal totéž například Turnov na Semilsku, České Budějovice či Chrudim.

Gottwald byl hlavou státu pět let. Zemřel v roce 1953. Za jeho vlády se na počátku 50. let odehrálo mnoho politických vykonstruovaných procesů. Vyneseno bylo přes 230 rozsudků smrti, přes 100.000 občanů bylo odsouzeno k doživotí či mnohaletým vězením.

Čtěte také: Filozof Scruton byl odvolán z postu vládního poradce. Kvůli „nepřijatelným výrokům“

Rád si hrál s panenkami a nosil sukně. Tak rodiče nechali čtyřletému změnit pohlaví

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články