Babiš ustoupí do pozadí jako Kaczyński v Polsku, míní Paroubek

Echo TV

EchoTv
Echo24
Sdílet:

Andrej Babiš podle Jiřího Paroubka nakonec vyhoví podmínce ČSSD, která požaduje, aby premiérem nebyla trestně stíhaná osoba. Předseda hnutí ANO pak podle něj ustoupí do pozadí podobně jako Jarosław Kaczyński v Polsku. Paroubek mimoto uvedl, že prezident Miloš Zeman dotlačí ČSSD do vlády, kde bude takovým jejím protektorem a pomůže jim zajistit důležité silové resorty. Řekl to v rozhovoru pro Echo TV s Lenkou Zlámalovou.

Expremiér a historicky nejúspěšnější předseda sociální demokracie Jiří Paroubek (volby v roce 2006 vyhrál o setinu lepším výsledkem než osm let před ním Miloš Zeman) je přesvědčen, že sociální demokracie vstoupí do vlády s hnutím ANO a podaří se jí získat důležité silové resorty, ministerstvo vnitra, financí a spravedlnosti.

Andrej Babiš podle Paroubka nemá moc možností, jak vládu sestavit proto je svému mnohem slabšímu koaličnímu partnerovi nakonec odevzdá. Vzdá se i místa premiéra. „Ustoupí do pozadí stejně jako Kaczynski v Polsku.“ Paroubek tak reagoval na otázku, zda má ČSSD trvat na podmínce, že by se premiérem neměla stát trestně stíhaná osoba.

Jiří Paroubek si zároveň myslí, že se Zeman bude v rámci snahy o vybalancování české české politické scény snažit, aby byla sociální demokracie zastoupena ve vládě. ČSSD by tak měla zaručit, aby prezident nebyl v politickém zajetí Andreje Babiše a hnutí ANO. Zeman to pak bude zřejmě hrát na obě strany. Zeman by se mohl stát takovým protektorem ČSSD, který se postará, aby se dostala do vlády a ukotvila se v ní, zároveň aby ve vládě získala silové resorty, protože ty podle Paroubka nemůže mít Andrej Babiš.

Co se týče možného přijetí eura věří Jiří Paroubek, že euro za 18 korun je jen otázkou vývoje příštích let. Nebude se to sice zlepšovat razantní rychlostí, za což mohou podle něj intervence České národní banky, která v letech 2013 až 2017 vytiskla 2 biliony korun. Domnívá se však, že již na konci roku 2018 to nebude již 27 korun za euro jako v dubnu, ale 25 nebo 24 korun. Jakmile se za tři čtyři roky přiblíží koruna hranici 20%, bude možné začít uvažovat o přijetí eura.

Čtěte také: Babiš si usmiřuje rozhněvané komunisty: Peskuje ministra Hünera kvůli lithiu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články